Wypowiedzenie umnowy przez pracownika

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Wypowiedzenie umnowy przez pracownika

Postprzez Michalski » So, 12 mar 2005, 14:06

Witam

w firmie w ktorej pracuje jako spawacz łamane są wszelkie normy prawne począwszy od tego że nie mamy ciepłej wody w kranach, musimy zostawać na nadgodzinach ( oczywiscie o zapłacie mozemy marzyc ), trzeba przychodzic w sobote a czasem nawet w niedziele ( tez nie płacą ), nie ma środkow czystości ani środkow ochorny pracy ( czasami problemem jest dostanie zwykłej maski oddechowej ), pensje są regularnie opozniane. Zdecydowałem sie więc na wypowiedzenie umowy gdyz dluzej tego nie wy3mam - i teraz moje pytania
posiadam wysokie kwalifikacj zawodowe - norweskie uprawnienia z ktorych odzyskaniem mogą byc problemy na zasadzie jesli teraz poloze prezesowej wypowiedznie na biurku to zrobi wszystko zebym ich nie dostał ( tak jakbym ich nigdy nie miał ) - co mam zrobic zebym je dostał. Po drugie jstem zobowiązany pracować trzy lata a jak nie to musze zapłacic 3200 zł ( podpisałem umowe i tam byłą taka parafka )- czy jest jakas szansa zebym tego nei płacił po uwzglednieniu tego jak jestem traktowany ??
z gory dziekuje za odpowiedzi
Michalski
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 12 mar 2005, 15:00

posiadam wysokie kwalifikacj zawodowe - norweskie uprawnienia z ktorych odzyskaniem mogą byc problemy na zasadzie jesli teraz poloze prezesowej wypowiedznie na biurku to zrobi wszystko zebym ich nie dostał ( tak jakbym ich nigdy nie miał ) - co mam zrobic zebym je dostał


Napisz coś bliżej - co to za uprawnienia i w jaki sposób masz je odzyskać / otrzymać ?

. Po drugie jstem zobowiązany pracować trzy lata a jak nie to musze zapłacic 3200 zł ( podpisałem umowe i tam byłą taka parafka )- czy jest jakas szansa zebym tego nei płacił po uwzglednieniu tego jak jestem traktowany ??


Co to za umowa ? Z czego wynika to zobowiązanie ?

Niewykluczone, że w istniejącym stanie faktycznym są przesłanki do rozwiązania umowy z winy pracodawcy bez wypowiedzenia (art. 55 § 1[1] kp.). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Michalski » So, 12 mar 2005, 17:58

w firmei ktorej pracuje konczyłem kurs spawacza - mialem dwie opcje do wyboru albo płace 3200 zika za kurs albo odpracowuje to przez 3 lata - nie było jednak napisane na jakiej zasadzie sie to odbywa czy np po przepracowaniu półtora roku płące juz ,,tylko" 1600 złotych czy dalej 3200.

Uprawnienia norweskie są nadawane przez firme w ktorej pracuje - ,,po prostu" było to podniesienie moich kwalifikacji zawodowych i ten papier ktory stwierdza ze je zdałem ( zdjecia rentgenowskie wyspawanych probek blach, protokół egzaminacyjny itd itp ) leża w biurku prezesowej - jednak ich zdobycie nei było obwarunkowane zadną umową więc ja je ,,mam" jak trzeba ( np kontrahent chce zobaczyc czy spawacze na robocie mają uprawnienia do wykonywania prac na jego konstrukcji ) to wtedy one są - ale jak spawacze inni chcieli swoje papiery to mieli ogromen trudnosci z ich odzyskaniem - wiekszosc spawaczy odeszła z pracy kiedy ja byłem na chorobowym i nie wiem jakim cudem odzyskali te papiery.

Inna kwestia ktorej nie poruszyłem we wczesniejszym wątku - z tego co sie dowiedziałęm to oni złamali zasady umowy ze dwa tygodnie musi byc tego okresu wypowiedzenia - do ostatniego dnia swojej decyzji pracowali i nagle pah - podjazd do prezeswej i pismo na stół z jakiegos artykułu 55 i zwalniali sie w tym samym dniu co złozyli wypowiedzenia - ,,jedyny" problem to włąsnei odzyskanie swoich papierow.
Michalski
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 13 mar 2005, 00:15

w firmei ktorej pracuje konczyłem kurs spawacza - mialem dwie opcje do wyboru albo płace 3200 zika za kurs albo odpracowuje to przez 3 lata - nie było jednak napisane na jakiej zasadzie sie to odbywa czy np po przepracowaniu półtora roku płące juz ,,tylko" 1600 złotych czy dalej 3200.


Nie znam tej umowy, ale z reguły przyjmuje się, że pracownik zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki. Przemawia za tym § 9 ust. 2 w zw. z § 6 ust. 2 rozporządzenia MEN oraz MPiPS z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472). Jeśli jednak pracownik rozwiązuje zasadnie umowę o pracę z winy pracodawcy, obowiązek zwrotu kosztów w ogóle odpada.

Uprawnienia norweskie są nadawane przez firme w ktorej pracuje - ,,po prostu" było to podniesienie moich kwalifikacji zawodowych i ten papier ktory stwierdza ze je zdałem ( zdjecia rentgenowskie wyspawanych probek blach, protokół egzaminacyjny itd itp ) leża w biurku prezesowej - jednak ich zdobycie nei było obwarunkowane zadną umową więc ja je ,,mam" jak trzeba ( np kontrahent chce zobaczyc czy spawacze na robocie mają uprawnienia do wykonywania prac na jego konstrukcji ) to wtedy one są - ale jak spawacze inni chcieli swoje papiery to mieli ogromen trudnosci z ich odzyskaniem - wiekszosc spawaczy odeszła z pracy kiedy ja byłem na chorobowym i nie wiem jakim cudem odzyskali te papiery.


Gdyby pracodawca odmówił Ci wydania stosownych dokumentów, możesz ich dochodzić na drodze sądowej.

Inna kwestia ktorej nie poruszyłem we wczesniejszym wątku - z tego co sie dowiedziałęm to oni złamali zasady umowy ze dwa tygodnie musi byc tego okresu wypowiedzenia - do ostatniego dnia swojej decyzji pracowali i nagle pah - podjazd do prezeswej i pismo na stół z jakiegos artykułu 55 i zwalniali sie w tym samym dniu co złozyli wypowiedzenia - ,,jedyny" problem to włąsnei odzyskanie swoich papierow.


Czyli rozwiązali umowy bez wypowiedzenia - skorzystali z przysługującego im uprawnienia, o ktorym napisałem wyżej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Michalski » N, 13 mar 2005, 09:44

ok

dziekuje za poświęcony czas i odpowiedzi
Michalski
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości