wezwanie na policję

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

wezwanie na policję

Postprzez przemek-r » Cz, 14 paź 2004, 18:45

Otrzymałem wezwanie na policję,w charakterze świadka(być może chodzi o fotoradar),jednak termin z racji prowadzonej działalności gospodarczej mi nie odpowiada.Rozmawiałem telefonicznie z prowadzącym sprawę w sprawie przełożenia terminu przesłuchania,jednak ten robi sobie "jaja"karze przedzwonić np: za dwie godziny(dzwonię a ten znowu jest nieuchwytny).
1.Czy mogę wystąpić na pismie o zmianę tego terminu?
2.Czy mogę złożyć skargę na prowadzącego sprawę policjanta?
przemek-r
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 15 paź 2004, 14:28

1.Czy mogę wystąpić na pismie o zmianę tego terminu?

Możesz, aczkolwiek policja nie go obowiązku uwzględnić.
2.Czy mogę złożyć skargę na prowadzącego sprawę policjanta?


Też możesz, ale nie widzę podstaw.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez przemek-r » So, 16 paź 2004, 19:08

Możesz, aczkolwiek policja nie go obowiązku uwzględnić.



Wezwanie w razie niestawienia się na policję nie poucza o możliwych środkach karnych.
Czyli w takiej sytuacji wysyłam polecony(z wnioskiem o ustalenie nowego terminu),a na przesłuchanie nie idę, gdyż mam ważniejsze sprawy.
Czyli biorąc pod uwagę pouczenie nic złego nie powinno się stać?
przemek-r
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 17 paź 2004, 14:39

Wezwanie w razie niestawienia się na policję nie poucza o możliwych środkach karnych.

Trudno uznać takie pouczenie z tego względu za błędne, gdyż zastosowanie środków karnych wobec świadka nie jest możliwe.
Nie używaj pojęć, których znaczenia nie znasz ;)

Zgodnie z art. 285 § 1 kpk, na świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3.000 złotych. Jest to kara porządkowa ;)
W wypadkach określonych w § 1 można ponadto zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka (art. 285 § 2 kpk).
Czyli w takiej sytuacji wysyłam polecony(z wnioskiem o ustalenie nowego terminu),a na przesłuchanie nie idę, gdyż mam ważniejsze sprawy.

Zgodnie z art. 177 § 1 kpk, każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.
W zależności od wagi Twoich spraw, to od organu prowadzącego postępowanie zależy uznanie Twojego niestawiennictwa za usprawiedliwione bądź nieusprawiedliwione i ewentualne nałożenie kary porządkowej, o której wyżej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez przemek-r » N, 17 paź 2004, 16:48

Zgodnie z art. 177 § 1 kpk, każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.



I nikt tego nie podważa,ale skoro dzwonię z prośbą o zmianę
terminu na wcześniejszy bądz pózniejszy,a jakiś tam funkcjionariusz robi sobie "jaja" to trzeba w jakiś sposób zareagować?
przemek-r
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 paź 2004, 13:53

Takich spraw nie załatwia się telefonicznie - trzeba to zrobić osobiście albo pisemnie. Funkcjonariusz w rozmowie telefonicznej nie jest Cię przecież w stanie zidentyfikować. Pomijam fakt, że trudno jest wykazać, że rozmowa miała konkretnie taki, a nie inny przebieg.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość