wezwanie do sądu

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

wezwanie do sądu

Postprzez monikas » Pn, 12 lip 2004, 16:10

Witam,
zostałam powiadomiona telefonicznie przez dzielnicowego o terminie rozprawy na której mam być świadkiem, nie odebrałam żadnego pisemnego powiadomienia, nie poinformował mnie o co chodzi. termin rozprawy jest w połowie mojego urlopu, po prostu nie stac mnie na jezdzenie po polsce w te i spowrotem. mam pytanko czy jakies konsekwencje finansowe mogą zostać wyciągnięte jeżeli nie pojawie się na tej rozprawie????bardzo prosze o odpowiedz
monikas
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 12 lip 2004, 19:11

W praktyce, jeśli wystąpisz do sądu wcześniej z prośbą o usprawiedliwienie swej nieobecności i uprawdopodobnisz fakt wyjazdu urlopowego, powinno obyć się bez konsekwencji. Wprawdzie nie ma przepisu uznającego urlop świadka za przyczynę usprawiedliwiającą nieobecność, ale sędziowie też są ludźmi...;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez monikas » Pn, 12 lip 2004, 21:50

czyli jednak powiadomienie telefoniczne wystarczy?? i dzięi za szybką odpowiedz:-))
monikas
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 13 lip 2004, 09:07

Co do skuteczności powiadomienia telefonicznego - możliwe jest to w pewnych rodzajach spraw. Tak np. art. 472 § 1 kpc stanowi, że sąd może wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby w sposób, który uzna za najbardziej celowy, nawet z pominięciem sposobów przewidzianych przez przepisy ogólne, jeżeli uzna to za niezbędne do przyspieszenia rozpoznania sprawy. Dotyczy to spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Z kolei art. 131 § 1 kpk stanowi, że wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo pracownika organu wysyłającego, a w razie niezbędnej konieczności - przez Policję. Chodzi tu o doręczenie pisma, samo powiadomienie telefoniczne może nie być wystarczające. Z drugiej jednak strony art. 132 § 3 mówi, że pismo może być także doręczone za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej, a z art. 142 wynika, że doręczenie bez zachowania przepisów uważa się za dokonane, jeżeli osoba, dla której pismo było przeznaczone, oświadczy, że pismo to otrzymała.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron