pracownik odmawia podpisania umowy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Pracownik odmawia podpisania umowy

Postprzez ela » Cz, 9 wrz 2004, 14:49

Witam :( i znowu problem:

W pierwszym dniu pracy w otrzymanej do podpisu umowie pracownica zauważyła błąd. Umówiliśmy się, że umowa zostanie poprawiona i wtedy ją podpisze. Przystąpiła do pracy. Po 3 dniach kiedy poprosiłam o podpisanie poprawionej umowy stwierdziła, że nie podpisze bo ma jakieś wątpliwości, że nie wie czy chce pracować. Umowa była na czas określony z możliwością 2-tygodniowego wypowiedzenia.
W trakcie rozmowy z szefem powiedziała mu, że już idzie podpisać umowę. Do mnie nie dotarła. Miga się już w ten sposób kilka dni i cały czas pracuje. Czy ten stosunek pracy w ogóle istnieje? A może jutro po prostu nie dopuścić jej do pracy? Ale jej chyba byłob to na rękę bo odejdzie bez żadnych konsekwencji. :(

Poradźcie mi.
ela
 

Postprzez Dredd » Cz, 9 wrz 2004, 19:38

Według mnie umowa istnieje. Brak formy pisemnej nie czyni jej nieważną, gdyż kodeks pracy nie wymaga tu formy pisemnej pod rygorem nieważności. Skoro pracownica zapoznała się z treścią umowy i pracuje to mimo nie podpisania papierka należy przyjąć że zaakceptowała warunki pracy i płacy zaproponowane przez pracodawcę.
Gdybyś chciała pozbyć się tej pracownicy należałoby umowę wypowiedzieć - tym razem już koniecznie na piśmie i z zachowaniem zasad kodeksowych - inaczej narazisz się na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 9 wrz 2004, 19:42

Jeśli ustnie zostały uzgodnione warunki umowy o pracę i pracownica je zaakceptowała, jest ona ważna i obowiązuje obie strony. Jeśli pracownica nie stawi się do pracy bez usprawiedliwienia, pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 § 1 pkt 1 kp.). W zaistniałej sytuacji proponuję, aby pracodawca potwierdził na piśmie ustalone warunki umowy (art. 29 § 2 zdanie drugie kp.). Gdyby pracownica odmówiła przyjęcia takiego dokumentu, należy uczynić na nim stosowną adnotację i pozostawić w aktach osobowych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron