Odmowa podpisania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Odmowa podpisania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Postprzez natkans » Cz, 7 lip 2005, 09:23

Dzien dobry
Pracownik, który do końca czerwca pracował na stanowisku pracownik abiurowego od dnia 01.07 ma zmianę stanowiska na Magazyniera. Na mocy porozumienia stron podpisal zmianę stanowiska jaki zakres obowiązków służbowych. Ma także do podpisania umowę o współnej odpowiedzialności materialnej z drugim magazynierem. Są 2 magazyny, z czego w jednym inwentaryzacja była przeprowadzana tylko z jednym z magazynierów. Pracownik, który dostał zmianę stanowiska nie chciał podpisać umowy twierdząc, że nie zapoznał się ze stanem magazynowym (i słusznie), pracodawca wyznaczył mu termin do zapoznania się z owym stanem. Pracownik nawet nie raczył pojechać do tego magazynu (znajduje się on w innym mieście). Napisał pismo o prolongowanie terminu umowy tłumacząc się, że z księgowości nie dostał odpowiednich dokumentów. Dyrektor na prośbe pracownika przesunął termin podpisania umowy na 06.07. Dzisiaj pracownik stwierdził, że on takiej umowy nie podpisze, gdyż zgodnie z ustawą musi być przeprowadzona inwentaryzacja w obecności zainteresowanych stron, a dokumenty, które otrzymał nie są tego obrazem. Co moża zrobić z pracownikiem w takiej sytuacji (przed przeglądnięciem umowy już wspominał, że możemy go zwolnić, bo nie podpisze takiej umowy). Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę, podając powód, że nie wywiązał się z polecenia służbowego, nie zapoznał sie ze stanem magazynowym i nie podpisał umowy?
natkans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 7 lip 2005, 19:31

M.zd., za mało jest przesłanek do rozwiązania (wypowiedzenia) umowy o pracę. Wbrew pozorom, pracownik ma trochę racji. Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia RM z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jednolity: Dz. U. 1996 r. Nr 143 poz. 663), warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności materialnej jest powierzenie mienia łącznie wszystkim pracownikom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością - na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z ich udziałem lub z udziałem osób przez nich wskazanych, zgodnie z § 22 ust. 2, oraz zapewnienie im możliwości zgłaszania uwag w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji. § 22 ust. 2 stanowi, że w razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą pracodawcy weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji. Jeżeli pracownik nie bierze udziału w przeprowadzaniu inwentaryzacji ani też nie wskaże innej osoby (ust. 2), pracodawca przeprowadzi inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób (ust. 3).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości