upadłość firmy, wypowiedzenie a ciąża

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

upadłość firmy, wypowiedzenie a ciąża

Postprzez aniuszkaa » Pn, 28 cze 2004, 11:57

Z dniem 30 czerwca dostanę wypowiedzenie od syndyka z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Do 5.07. lipca jestem na zwolnieniu lekarskim, potem zamierzam iść na zaległy urlop do końca m-ca. Mam pytanie czy jeżeli okarze się, iż jestem w ciąży (ciąża po IN VITRO) jestem w jakikolwiek sposób chroniona? Czy w tym przypadku ZUS wypłacałby mi zasiłek chorobowy i macierzynski ? Czy ktoś może mi pomóc odpowiedzieć na te pytania? Z góry dziękuję
aniuszkaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 28 cze 2004, 12:25

Art. 177 § 4 kp.:
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Odrębne przepisy to art. 30 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

1) wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
2) z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

3. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aniuszkaa » Pn, 28 cze 2004, 12:34

Dziękuję Ci Marcin :) Mam jeszcze pytanie, bo : dzisiaj albo jutro dostanę wypowiedzenie. To czy jestem w ciązy będzie wiadomo w przyszły czwartek. W pracy nikt na razie nie wie z jakiego powodu byłam na zwolnieniu. I czy ewentualnie zaświadczenie lekarskie o ciąży musiałabym dostarczyć do syndyka przed końcem lipca? I drugie czy jest możliwość by zasiłek chorobowy ZUS wypłacał bezpośrednio mi na konto (firma i tak zalega mi czteromiesięczną pensję :( ) ?
aniuszkaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 28 cze 2004, 12:53

Mam jeszcze pytanie, bo : dzisiaj albo jutro dostanę wypowiedzenie. To czy jestem w ciązy będzie wiadomo w przyszły czwartek. W pracy nikt na razie nie wie z jakiego powodu byłam na zwolnieniu. I czy ewentualnie zaświadczenie lekarskie o ciąży musiałabym dostarczyć do syndyka przed końcem lipca?

Nie ma przepisu, który regulowałby to jednoznacznie. Myślę, że w Twoim interesie jest przedstawić to zaświadczenie jak najszybciej.
I drugie czy jest możliwość by zasiłek chorobowy ZUS wypłacał bezpośrednio mi na konto (firma i tak zalega mi czteromiesięczną pensję :( ) ?


Przeszkód formalnoprawnych nie widzę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aniuszkaa » Pn, 28 cze 2004, 12:55

bardzo Ci dziękuję :)
aniuszkaa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości