Najem po babci

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Najem po babci

Postprzez Edward » Pn, 24 gru 2001, 13:10

Mam pytanie: czy wnuczka, która jest aktualnie zameldowana na pobyt stały u swojej babci i faktycznie tam przebywa (mieszkanie kwaterunkowe-własność gminy, okres zameldowania na razie jeden rok), ma prawo w przyszłości wstąpić w stosunek najmu po swojej babci. Wnuczka ma aktualnie 17 lat i jest uczennicą dziennej szkoły średniej. Jakie są aktualnie obowiązujące unormowania prawne w tej sprawie. Pozdrawiam zdecydowanie najbardziej przyjazne forum.
Edward
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » So, 29 gru 2001, 02:26

Dz.U.1998.120.787 (U) Najem lokali mieszkalnych i dodatki mieszkaniowe.

Rozdział 2 Ogólne zasady najmu
Art. 8. (10) 1. W razie śmierci najemcy jego zstępni, wstępni, pełnoletnie rodzeństwo, osoby przysposabiające albo przysposobione oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z najemcą, mieszkający z nim stale do chwili jego śmierci, wstępują w stosunek najmu lokalu oraz nabywają jego uprawnienia i obowiązki związane z tym lokalem, chyba że się tego prawa zrzekną wobec wynajmującego. Nie dotyczy to osób, które w chwili śmierci najemcy miały tytuł prawny do zajmowania innego lokalu mieszkalnego.
2. W razie braku osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu lub w razie zrzeczenia się przez nie tego prawa, stosunek najmu lokalu wygasa.

:) Wiesia
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 30 gru 2001, 23:24

Wiesiu, udzieliłaś nieaktualnej odpowiedzi, opierającej się o stan prawny prawie sprzed pół roku. Ustawa o najmie lokali została z dniem 10.07.2001 zastąpiona przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733). Obecnie sprawy te reguluje art. 691 kc:
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.


Tak więc wnuczka w zasadzie nie może wstąpić w stosunek najmu po babci, chyba że babcia byłaby zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych w stosunku do wnuczki, co jest możliwe raczej wyjątkowo, jeśli np. nie żyją rodzice wnuczki albo nie są oni w stanie zaspokoić jej potrzeb (por. art. 129 i następne kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Pn, 31 gru 2001, 00:16

Faktycznie wyszło źle. Przepraszam za udzielenie błędnej odpowiedzi.

:(:( :( Wiesia
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Jackie » Pn, 7 sty 2002, 10:20

Edwardzie przypuszczam, że twoim przyszłym zamysłem jest pozostawienie mieszkania po babci dla wnuczki. Zastanów sie nad możliwością przekształcenia danego lokalu na własnościowy (wykupienia od gminy). Wiem, że nie jest to proste i łatwe lecz przy dobrych układach rodzinnych (nie wiem jak jest w tym przypadku)wnuczka mogłaby dziedziczyć po babci to mieszkanie.
Pozdrawiam
Jackie
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości