oszukany allegrowicz - kupujac przedmiot "poza allegro"

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

oszukany allegrowicz - kupujac przedmiot "poza allegro"

Postprzez ulmoz » Pn, 26 kwi 2004, 17:33

Witam!

Kupilem od uzytkownika "soo" karte graficzna, lecz nie zostalismy powiazani zadna umowa kupna sprzedazy jaka oczywiscie jest wygrana aukcja internetowa. Umowilem sie z owym uzytkownikiem, ze sprzet zakupie "poza Aukcja" czyli wplace pieniadze na konto a sprzedajacy wysle nabyty przeze mnie towar - teoretycznie tak wlasnie mialo byc. Okazalo sie ze po wplacie calej kwoty "soo" nie odezwal sie ani razu. Allegro nie moze mi pomoc poniewaz moj zakup nie mial prawie zadnego zwiazku z tym serwisem - tak jak mowilem przedmiot zostal zakupionu "poza aukcja". Czy mam jakies szanse w sadzie posiadajac tylko i wylacznie korespondencje elektroniczna i rozmowe na Gadu-Gadu z ktorych jasno i wyraznie wynika ze umowilismy sie na transakcje. W historii mojego rachunku bankowego wciaz widnieje pozycja informujaca o przelewie na rachunek tego oszusta. Tylko takie mam dowody - email'e, rozmowy na gg, historia rachunku. Czy te dowody moga byc podstawa do wszczecia sledztwa lub zalozenia sprawy sadowej, czy email'e i rozmowy na gg sa wiazace dla obu stron?

Pzd.
ulmoz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 26 kwi 2004, 18:39

Z tego co piszesz umowa sprzedaży została pomiędzy Tobą a Soo zawarta na odległość i bez udziału serwisu aukcyjnego.
Warunki umowy zostały przez Was ustalone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czego skutkiem było zapłacenie przez kupującego ustalonej ceny na rachunek sprzedającego.
"Zniknięcie" sprzedającego tuż po otrzymaniu pieniędzy (zjawisko tak częste, że prawie aż nagminne w internecie ;) )sugeruje, że faktycznie mogło zaistnieć przestępstwo oszustwa określone w art. 286 § 1 kk, więc jeśli uważasz, że zostałeś oszukany możesz zgłosić sprawę policji lub prokuratorowi.
Dla zaistnienia przestępstwa oszustwa ważne jest, aby od początku sprawca działał z zamiarem oszustwa (a więc tutaj niewydania rzeczy) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (tutaj otrzymania przelewu).

Jeśli chodzi o "założenie sprawy sądowej", to możesz pozwać sprzedającego o wydanie rzeczy ruchomej.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości