ochrona danych osobowych

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

ochrona danych osobowych

Postprzez rafal » Cz, 6 mar 2003, 09:15

Dzieńdobry

A zawiera z B umowę sąsiedzką w której B zobowiązał się w zamian za świadczenia A wykonać w określonym w umowie terminie przyłacze wodociągowe. A by dowiedzieć się czy B przystąpił do działania mającego na celu wykonanie przyjętego w umowie zobowiązania zwraca się do przedsiębiorstwa wodociągowego o informacje czy został złożony wniosek o wykonanie przyłacza.
Czy, pomijając kwestię zgody B, przedsiębiorstwo może udzielić A odpowiedzi w sprawie złożenia przez B wniosku o wykonanie przyłacza?
Wydaje mi się że tak. Art.23 ustawy o ochronie danych osobowych w punkcie 5 stanowi, że możliwe jest przetwarzanie danych gdy jest to niezbędne do wypełnienie prawnie usprawiedliwonych celów osób trzecich, którym są przekazywane te dane a przetwarzanie danych nie narusza praw i wolności osoby, której te dane dotyczą.
Prawnie usprawiedliwionym celem A będzie zaspokojenie jego prawa podmiotowego(wierzytelności) wynikającego z zawartej z B umowy.

Rafał
rafal
 

Postprzez Dredd » Cz, 6 mar 2003, 17:24

Także myślę że nie ma tu przeszkód. Tym bardziej, że jak się domyślam, zwracający się o informację sam już wskazuje wszystkie dane osobowe sąsiada, a żąda przekazania mu nie danych osobowych w rozumieniu ustawy (zwróć uwagę na definicję ustawową tych danych, o ile mnie pamięć nie myli nie będzie ona tu pasowała) a innych danych (konkretnie informacji czy wpłynął dany wniosek)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości