rozpoczecie urlopu macierzyńskiego

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

rozpoczecie urlopu macierzyńskiego

Postprzez Ania » Pn, 12 sie 2002, 08:18

We wszelkich wzorach pism znalazłam tylko formułkę: na podstawie ....... prosze o udzielenie urlopu macieryzńskiego w wymiarze .... tygodni. Nie precyzuje się daty rozpoczęcia tego urlopu, bo jak, skoro nie wiadomo kiedy nastąpi poród. Jak więc poinformować zakład pracy o rozpoczętym macierzyńskim, jeśli przedtem pracownica przebywała na chorobowym?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 12 sie 2002, 08:35

We wszelkich wzorach pism znalazłam tylko formułkę: na podstawie ....... prosze o udzielenie urlopu macieryzńskiego w wymiarze .... tygodni. Nie precyzuje się daty rozpoczęcia tego urlopu, bo jak, skoro nie wiadomo kiedy nastąpi poród. Jak więc poinformować zakład pracy o rozpoczętym macierzyńskim, jeśli przedtem pracownica przebywała na chorobowym?



Chorobowe jest do określonej daty, a następnie Art. 180 & 3 KP. To chyba będzie najwygodniej. Chyba że między okresami będzie przerwa i pracownica będzie mogła przychodzić do pracy.
CHomik
 

Postprzez Ania » Pn, 12 sie 2002, 08:44

ale jeśli od zakończenia chorobowego do dnia porodu upłyną więcej niż 2 tygodnie, to szkoda macierzyńskiego.
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 12 sie 2002, 08:47

ale jeśli od zakończenia chorobowego do dnia porodu upłyną więcej niż 2 tygodnie, to szkoda macierzyńskiego.


A jeśli mniej ? ;)
Pozostaje wychowawczy. ;)
CHomik
 

Postprzez Marcin » Pn, 12 sie 2002, 13:38

Jak więc poinformować zakład pracy o rozpoczętym macierzyńskim, jeśli przedtem pracownica przebywała na chorobowym


Moim zdaniem, urlop macierzyński musi się rozpocząć najpóźniej w dniu porodu. Zgodnie z art. 180 § 3 kp., co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, ale nie muszą. Jeśli pracownica nie zawnioskuje o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego przed datą porodu, rozpocznie się on z dniem porodu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Malgosia » Wt, 13 sie 2002, 12:19

Praktycznie lekarz jest zobligowany do nieudzielenia zwolnienia lekarskiego na dwa tygodnie przed planowanym porodem, a wystawienia zaświadczenia stwierdzającego ten fakt. A pracowninca składa to zaświadczenie z wnioskiem do zakładu pracy o udzielenie urlopu i podaje datę, albo od następnego dnia po zwolnieniu, albo czeka do dnia porodu, ale wtedy musi chodzić do pracy.
Malgosia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 13 sie 2002, 12:27

Praktycznie lekarz jest zobligowany do nieudzielenia zwolnienia lekarskiego na dwa tygodnie przed planowanym porodem, a wystawienia zaświadczenia stwierdzającego ten fakt


Czy możesz wskazać podstawę prawną takiego obowiązku lekarza ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Malgosia » Wt, 13 sie 2002, 12:34

Podstawy prawnej nie znam i nie wiem nawet czy jest, ale wiem że do tego obliguje lekarzy ZUS i potrafi to robić skutecznie, wywierając "różne formy nacisku" które są wystarczająco dyscyplinujące.
Malgosia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Pn, 26 sie 2002, 12:56

hm, podstawy prawnej nie ma. Ale co z tego? ZUS jest ponad prawem. Faktem jest że ten proceder jest powszechniejszy a nie ma narzedzi do walki z tym. Bo co z tego że pacjentka powie lekarzowi : ja mam prawo a nie obowiązek wykorzystać te 2 tyg. przed porodem?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ela » Pt, 30 sie 2002, 09:29

hm, podstawy prawnej nie ma. Ale co z tego? ZUS jest ponad prawem.


W swojej stosunkowo krótkiej karierze kadrowej nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której lekarz odmówiłby wydania zaświadczenia lekarskiego na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu z uwagi na przysługujący urlop macierzyński. A "wysłałam" na urlop macierzyński już kilkanaście kobiet i wszystkie z nich korzystały przynajmniej od drugiej połowy ciąży ze zwolnienia lekarskiego. Włącznie ze mną samą. Jako matka powiem jeszcze, że planując powrót do pracy po urlopie macierzyńskim chciałoby się wykorzystać cały urlop macierzyński na "bycie z dzieckiem" a nie na oczekiwaniu na nie. Dwa tygodnie w życiu maluszka to bardzo dużo.

Pozdrawiam, Ela :-)
Ela
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości