prawo do urlopu

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Prawo do urlopu

Postprzez Tedz » Cz, 24 mar 2005, 14:39

Czy pracodawca może odebrać prawo do urlopu wypoczynkowego, wypłacając w zamian ekwiwalent - oczywiście bez zgody pracownika?
Przybliże sytuację.
Żona otrzynała wypowiedzenie w terminie 3-miesięcznym (stosunek o pracę ma być rozwiązany z dniem 31 maja 2005)
z roku 2004 pozostało jej 8 dni niewykorzystanego urlopu a do dnia wypowiedzenia nabierze prawo do prawie 11 dni nowego urlopu (ponad 26 lat pracy). Jej kierowniczka nie chce jej dać tego urlopu tylko mówi, iż zostanie w zamian wypłacony ekwiwalent pieniężny, z czym oficjanie zona się nie zgadza).
W przypadku gdyby żona wybrała należny jej urlop otrzyma dodatkowo wypłatę z funduszu "wczasy pod gruszą", prócz tego żona chce wypocząć tym bardziej, że z chwilą otrzymania wypowiedzenia (likwidacja stanowiska), otrzymała gorsze stanowisko pracy (na jej stanowisko dano inną osobę).
Zwracam się z prośbą o wskazanie mi stosownych przepisów prawa i ich wykładnię.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Tadeusz
Tedz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 24 mar 2005, 14:56

Jeśli pracodawca nie ma możliwości udzielenia urlopu w postaci wolnych dni, rzeczywiście pozostaje ekwiwalent. Co do urlopu zaległego (za 2004 r.) - żona może powołać się na art. 168 kp., zgodnie z którym urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Jeśli jednak pracodawca uprze się w nieudzielaniu urlopu, nie bardzo jest jak go wyegzekwować. W każdym razie pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu - to jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, które może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 kp.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » So, 26 mar 2005, 00:48

Może spróbuje - zgodnie z art 167 (2) kp wziąć chociaz 4 dni urlopu
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » Śr, 30 mar 2005, 12:14

Wprawdzie nie na temat urlopu, ale:

Nie podoba mi sie powód wypowiedzenia - likwidacja stanowiska. Jest to powód nieprawdziwy jeśli pracodawca na to samo stanowisko zatrudnia inną osobę.

Sprawa w sądzie pracy byłaby wygrana.
ela
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron