ochrona wizerunku

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

ochrona wizerunku

Postprzez vin » So, 5 cze 2004, 01:34

witam
mam dość nietypowy problem - szkoła zamieściła moje zdjęcie w tablo pomimo mojego wyraźnego sprzeciwu natomiast na życzenie mojego ojca (byłem wtedy już pełnoletni). chciałbym dowiedzieć się, czy mogę pozwać szkołę za wykorzystanie mojego wizerunku zgodnie z art. 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? czy taki pozew miałby szanse powodzenia? o opinie proszę na forum lub pod vinovich@wp.pl z góry dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam
vin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez RomanG » So, 5 cze 2004, 11:20

Byłbym skłonny uznać to za usprawiedliwone prawnie cele administratora danych osobowych.

Z czego wynikała Twoja niezgoda? Z młodzieńczej przekory?
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez vin » So, 5 cze 2004, 14:22

niekoniecznie z przekory, po prostu nie życzyłem sobie żeby moja twarz widniała obok twarzy moich kolegów z klasy.
dlaczego uważasz, że było to usprawiedliwione prawnie? tablo nie jest dokumentem, który jest wymagany. powierzam przecież swój wizerunek do celów identyfikacyjnych, tzn. do legitymacji, do moich akt w szkole, a nie do publikacji jaką jest tablo. szkoła nie jest zobligowana żadnymi przepisami do wydawania takiego tablo.
będę wdzięczny za odpowiedź
vin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mimi » So, 5 cze 2004, 14:42

rozpoczynając naukę w jakiejkolwiek szkole widziałaś tablo i na niej zdjęcia byłych uczniów. będąc młodym prawdopodobnie marzyłeś, żeby znaleść się na tej tablicy.

teraz szkoła ma prawo zamieścić twoje zdjęcie, ale z czasów gdy byłeś jej uczniem.

twój dzisiejszy wizerunek na pewno jest chroniony i dysponujesz nim tylko ty i w razie potrzeby organy ścigania oraz spadkobiercy.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 5 cze 2004, 15:27

czy taki pozew miałby szanse powodzenia?


Teoretycznie pewnie pozew da się sformułować i uzasadnić.
W praktyce jednak nie sądzę by bezprawność działania autora zbioru zdjęć była znaczna.
Być może udałoby się wywalczyć usunięcie zdjęcia ze zbioru ale wątpię czy wiele więcej
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez vin » So, 5 cze 2004, 17:23

po pierwsze, właśnie skończyłem szkołę i wizerunek zamieszczony w tablo jest moim aktualnym wizerunkiem. co wtedy? po drugie, tablo zostało wydrukowane i rozdane wszystkim absolwentom. czy mogę się domagać, by szkoła musiała z powrotem zebrać wszystkie egzemplarze i je zniszczyła?
a tak w ogóle, to ile mnie to moze kosztować? chodzi mi tu o koszty wynajęcia prawnika jak i ew. koszty procesu w wypadku przegranej?
z gory thx za odpowiedz
vin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez RomanG » So, 5 cze 2004, 18:09

Sam piszesz - tablo robi się, aby je na pamiątkę rozdać absolwentom - ze szkołą, kolegami i koleżankami z klasy czuje się przecież więź, po latach wspomina się różne zdarzenia, które ukształtowały osobowość, są to bardzo silne wspomnienia.

Takie działanie zaliczyłbym do metod wychowawczych, a raczej ich ukoronowania. Wychowanie w szkole zgodnie z wolą ustawodawcy odbywa się w grupie, jako członek takiej grupy masz w tym zakresie ograniczone prawo do ochrony swojego wizerunku przed kolegami i koleżankami, nauczycielami, rodzicami koleżanek i kolegów...
Gdyby ustawodawca uważał wychowanie w grupie za szkodliwe, uregulowałby to inaczej.

Dlatego też uważam takie działanie szkoły za realizację usprawiedliwionych prawnie celów administratora danych osobowych.
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Przemek » N, 6 cze 2004, 09:48

Prawo do wizerunku jest dobrem osobistym człowieka (art. 23 k.c.). Zgodnie z art. 81 ust. 1 pr. aut. rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Zezwolenie – jak podnosi się w literaturze przedmiotu (J. Barta, R. Markiewicz, Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Warszawa 1995 r., str. 387) – dotyczy nie samego „abstrakcyjnego” rozpowszechniania wizerunku, lecz odnosi się do znanych udzielającemu zgody, konkretnych warunków tego rozpowszechniania.
Nadto istnienia zgody (jej zakresu) się nie domniemywa - Wyrok SA w Warszawie z 19.04.2004. Dlatego z samego faktu uczęszczania do szkoły w której zwyczajem jest publicznie udostępnianie zdjęć absolwentów, ani z samego faktu poddania się fotografowaniu, nie można wywodzić zgody.
Brak zgody stanowi o bezprawnym naruszeniu dóbr osobistych. Publikacja stanowi pogwałcenie prawa powoda do kontrolowania sposobu użycia swojego wizerunku. Dla oceny bezprawności nie jest bowiem istotne, czy pokazywanie danej osoby spowodowało dla niej jakieś niekorzystne skutki. Wizerunek człowieka podlega ochronie niezależnie od tego, czy wskutek bezprawnego posłużenia się nim, doszło do naruszenia innych dóbr osobistych (takich jak cześć czy godność), czy też do wyrządzenia szkody majątkowej.

Prawo autorskie i k.c. przewidują te same środki ochrony, a to w szczególności: usunięcia skutków naruszenia, złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie, zadośćuczynienie i przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Przyznanie zadośćuczynienia nie jest automatyczne, pozostawione jest uznaniu sądu i uzależnione jest, zarówno co do zasady jak i co do wysokości, od stopnia krzywdy. Wysokość zadośćuczynienia nie może być nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy i aktualnych stosunków majątkowych społeczeństwa, a więc powinna być utrzymana w rozsądnych granicach. Stąd słuszna uwaga Dredda.

P.S.
nie ma powodów, by w sprawę mieszać ustawę o ochronie danych osobowych.
Przemek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez RomanG » N, 6 cze 2004, 11:43

Jeżeli zrobię zdjęcie klasy na wycieczce szkolnej, zanim je potem rozdam, muszę wystąpić do każdego rodzica indywidualnie o zgodę na ropzpowszechnianie wizerunku?
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 6 cze 2004, 12:28

W myśl art. 81 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


Przy fotografowaniu wycieczki klasowej cel zdjęcia jest raczej nakierowany na osoby w niej uczestniczące (osoby te są głównymi "obiektami" zdjęcia, a nie tylko szczegółami innej całości pokazanej na zdjęciu), stąd uważam, że uzyskanie tego zezwolenia byłoby potrzebne. Nie jestem też przekonany, aby uzyskanie zezwolenia rodzica było zawsze wystarczające - na pewno potrzebne jest zezwolenie ucznia pełnoletniego na rozpowszechnianie jego wizerunku, a w przypadku niepełnoletności - jego zdanie też może być istotne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości