ekwiwalent za urlop

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

ekwiwalent za urlop

Postprzez dordzi6168 » Pn, 10 paź 2005, 14:18

liczę podstawę do wyliczenia ekwiwalentu, czy do stałych składników wynagrodzenia mam doliczyc ekwiwalent za pranie odzieży wypłacany co m-c oraz do zmiennych bony towarowe wypłacone z ZFŒŒ oraz premię uznaniową wypłacaną co m-c. Proszę o ewentualne uzsadnienie odpowiedzi. Bardzo dziękuję, licze w zastępstwie za koleżankę i niechciałabym zrobić błędu i czegoś nie doczytać.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 10 paź 2005, 23:01

czy do stałych składników wynagrodzenia mam doliczyc ekwiwalent za pranie odzieży wypłacany co m-c


Jesli jest to świadczenie w stałej wysokości, tak.

oraz do zmiennych bony towarowe wypłacone z ZFŒŒ


IMHO, nie.
oraz premię uznaniową wypłacaną co m-c.


Jeśli ma charakter nagrody - nie, jeśli jest faktycznie premią regulaminową - tak.

Proszę o ewentualne uzsadnienie odpowiedzi.

Rozporządzenie MPiPS z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Wt, 11 paź 2005, 07:47

Macinie, przestudiowałam Rozporządzenie urlopowe - nawet dwa wyroki sądu z 2000r. na temat premii uznaniowej i tak jeden każe nie zaliczać bo nie ma charakteru roszczeniowego, drugi tak bo mimo że jest uznaniowa to w tym przypadku ma charakter peridyczny bo jest wypłacana co miesiąc, więc sprawdziłam w dokumentach płacowych była przez moją koleżankę uwzględniana w podstawie. Co do wyłączeń składników wynikającego z rozporządzenia urlopowego - to rozumiem, że wypłata (talony) zakładowy FŒŒ dlatego nie biorę pod uwagę, że jest to jednarozowe świadczenie na rzecz pracownika. Natomiast czy dobrze myslę, pracownik ma wypłacany dodatek rodzinny, który nie jest składnikiem wynagrodzenia i nie jest brany pod uwagę. Natomiast raz ekwiwalent za praeni odzieży nie wypłacono z uwagi na chorobe pracownika, ale rozumiem, że jeśli otrzymuje co m-c, to biorę jako składnik stały z m-c nabycia prawa do ekwiwalentu. Pozdrawiam. dordzi.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Wt, 11 paź 2005, 08:06

mam wątpliwość a może ekwiwalent za pranie jest wypłacany w związku z przepisami bhp (regulamin pracy) i jest zwrotem kosztu, jaki ponosi pracownik za pranie, bony natomiast zostały przyznane z funduszu świadczeń socj. z uwagi na trudną sytuację materialną i na podstawie Regulaminu ZFŒS, a nie regulaminu wynagradzania. Dlatego nie wchodzą do podstawy.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 11 paź 2005, 18:24

Macinie, przestudiowałam Rozporządzenie urlopowe - nawet dwa wyroki sądu z 2000r. na temat premii uznaniowej i tak jeden każe nie zaliczać bo nie ma charakteru roszczeniowego, drugi tak bo mimo że jest uznaniowa to w tym przypadku ma charakter peridyczny bo jest wypłacana co miesiąc, więc sprawdziłam w dokumentach płacowych była przez moją koleżankę uwzględniana w podstawie.


Jeśli ta premia jest wypłacana comiesięcznie, rzeczywiście może być wliczana. § 6 pkt 1 rozporządzenia mówi o nieuwzględnianiu jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, można więc a contrario twierdzić, że premie czy nagrody wypłacane regularnie (periodycznie) należy uwzględniać.

Co do wyłączeń składników wynikającego z rozporządzenia urlopowego - to rozumiem, że wypłata (talony) zakładowy FŒŒ dlatego nie biorę pod uwagę, że jest to jednarozowe świadczenie na rzecz pracownika.


Tak uważam, poza tym jest to świadczenie dość specyficzne (ze względu na charakter finansowania) i mające charakter rzeczowy.

Natomiast czy dobrze myslę, pracownik ma wypłacany dodatek rodzinny, który nie jest składnikiem wynagrodzenia i nie jest brany pod uwagę.

Tak
Natomiast raz ekwiwalent za praeni odzieży nie wypłacono z uwagi na chorobe pracownika, ale rozumiem, że jeśli otrzymuje co m-c, to biorę jako składnik stały z m-c nabycia prawa do ekwiwalentu.


M.zd., tak, zresztą § 6 mówi o uwzględnieniu wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, a na pewno jest to świadczenie ze stosunku pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Śr, 12 paź 2005, 07:08

bardzo dziękuję ci, chociaż przedyskutowałam z innymi osobami które naliczaja płace i są zdania że ekwiwalent nie powinien byc uwzględniany, gdyz nie wynika z regulaminu wynagradzania a z regulaminu pracy.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 paź 2005, 12:26

przedyskutowałam z innymi osobami które naliczaja płace i są zdania że ekwiwalent nie powinien byc uwzględniany, gdyz nie wynika z regulaminu wynagradzania a z regulaminu pracy.


Mogę Ci napisać, jak uzasadniam swoje stanowisko. § 14 rozporządzenia urlopowego stanowi, że ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15-19. Te paragrafy zmian w tym zakresie nie wprowadzają, więc stosujemy § 6. Jako zasadę przyjmuje on, że wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń enumeratywnie wskazanych w pkt 1-10. Ekwiwalent za pranie odzieży jest na pewno świadczeniem ze stosunku pracy i nie został wyłączony w tych punktach. Dlatego też - m.zd. - należy go uwzględnić. To, z jakiego regulaminu wynika prawo do tego ekwiwalentu, nie ma znaczenia rozstrzygającego, bo jego pierwotna podstawa jest zawarta w kodeksie pracy (art. 237[9] § 3). Nawet jeśli nie będzie wspomniany w żadnym regulaminie wewnętrznym, pracownik i tak może domagać się jego wypłacenia na podstawie przepisów kodeksu pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Śr, 12 paź 2005, 12:42

ok, ale tłumaczą to tym, ze ekwiwalent jest zwrotem kosztów poniesionych przez pracownika, przy wykonywaniu czynności będących obowiązkiem pracodawcy, w związku ze zmianą przepisów podatkowych, od 1.01.br aby nie podlegał opodatkowaniu powinien być wypłacany na podstawie rachunku z pralni.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 paź 2005, 12:52

Rozumiem te argumenty, ale do końca mnie nie przekonują.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Śr, 12 paź 2005, 13:37

mnie też, dzięki za dyskusję. Pozdrawiam. dordzi,
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości