Ekwiwalent za urlop

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Ekwiwalent za urlop

Postprzez piotr123 » Wt, 9 wrz 2003, 11:51

Witam

Poszukuję orzecznictwa w następującej sprawie. Pracownikowi odchodzącemu z pracym po przepracowaniu pierwszych 6 miesięcy w życiu należy się ekwiwalent.
Podobno jest w tej kwestii orzecznictwo.

Nie mam dostępu do Lexa jedynie do modułu poświęconego prawu pracy. Byłbym wdzięczny gdybyś ktoś miał odpowiednie namiary.

Pozdrawiam
Piotrek
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 9 wrz 2003, 12:40

Z orzecznictwem jeszcze się nie spotkałem, ale przybliż może problem do rozwiązania. Może da się poradzić i bez orzecznictwa :).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Wt, 9 wrz 2003, 13:08

Sytuacja jest w miare prosta. Dziewczyna po 9 miesiącach pracy (pierwszej w życiu) odeszla z niej. Za 6 miesiecy powinna dostac ekwiwalent, ale tak się nie stalo. Poradzilem jej zeby zwrocila sie do pracodawcy o wyplacenie potem ewentualnie do PiP i sądu pracy. Teraz jest zatrudniuno u nas za 3 miesiace minie jej rok pracy. Powinna otrzymać więc drugą połowę urlopu. Bo jest dla mnie oczywiste ze nie mozemy odpowiadac za blad poprzedniego zakladuj pracy.

Niestety mój pracodawca koniecznie chce sie podeprzec orzeczeniem ktore gdzies widzial. Szkoda ze nie pamieta gdzie
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 9 wrz 2003, 13:23

Nie sądzę, żeby w tak prostym stanie faktycznym było wydawane publlikowane orzeczenie. Chyba, że chodzi o jakiś wyrok SR czy ew. SO, opisany w jakimś poradniku... Co do meritum - podzielam Twój pogląd.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Wt, 9 wrz 2003, 13:59

Niestety Marcinie dokopałem się do odmiennego stanowiska doktor Ewa-Chmielek Łubińska w Kodeks pracy - Komentarz-Dom Wydawniczy ABC 2003 twierdzi, że sformułowanie art. 153 par.2 pzremawia za tym, że w takiej sytuacji decyzja powinna należeć do pracownika czy poprosi o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop czy też nie skorzysta z tego uprawnienia gdyż zechce wykorzystać cały urlop w naturze u kolejnego pracodawcy.

Piotrek
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 9 wrz 2003, 14:14

Teoretycznie można bronić i takiego stanowiska (zwłaszcza że zasada proporcjonalności nie ma zastosowania do pierwszego urlopu), jednak bardziej przemawia do mnie koncepcja obowiązku wypłaty w takim wypadku ekwiwalentu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości