Czy zaliczka przepada zawsze, czy tylko zadatek

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Czy zaliczka przepada zawsze, czy tylko zadatek

Postprzez arot30 » So, 6 wrz 2003, 11:58

Mam umowę przedwstępną w której jest napisane że w przypadku odstąpienia od umowy zaliczka przepada.
Gdy sprzedający odstąpi musi wypłacić 2 krotną wartość zaliczki. Czy w tym przypadku moja zaliczka przepadnie gdy odstąpie ?.

Czy tylko gdy jest napisane zadatek to przepada kwota pieniężna. Nie wiem czy w obu przypadkach pieniążki przepadają bo to jest umowa stron.

Pozdrawiam Arek
arot30
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » So, 6 wrz 2003, 12:12

Mam umowę przedwstępną w której jest napisane że w przypadku odstąpienia od umowy zaliczka przepada.
Gdy sprzedający odstąpi musi wypłacić 2 krotną wartość zaliczki. Czy w tym przypadku moja zaliczka przepadnie gdy odstąpie ?.

Tak, gdyż taka była intencja stron zawierających umowę. Samo nazwanie zadatku (z którym mamy tu do czynienia) zaliczką jest tu bez znaczenia.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 6 wrz 2003, 15:06

Podzielam zdanie Darka. Gdyby wpłacona kwota została nazwana "zadatkiem", niewykonanie umowy przez dającego zadatek spowodowałoby jego utratę z mocy przepisów kc (art. 394 § 1 kc). W przypadku nazwania tej kwoty "zaliczką", takiego skutku ex lege nie ma, ale jeśli strony tak się umówiły, to ich wola jest wiążąca.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości