ZADATEK- co robić???

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

ZADATEK- co robić???

Postprzez Michal1980 » N, 26 mar 2006, 11:18

Witam! Mam pytanie o zadatek. Otóż dwa miesiące temu zawarłem umowę na sprowadzenie samochodu Ford Mondeo z 2002r. Od klienta otrzymałem zadatek w wysokości 2000zł i spisałem to na piśmie. Zgdonie z umową sprowadziłem samochód taki o jakim mówił klient ( a nawet lepiej wyposażony). Pozostawiłem mu samochód, a on zapłacił mi 1/3 jego wartości (resztę miał dopłacić następnego dnia, gdyż dnia w którym otrzymał auto, nie były czynne juz banki i nie mógł wybrać pozostałej kwoty-2/3 wartości pojazdu). Następnego dnia klient zadzwonił do mnie i stwierdził, że nie weźmie tego auta, gdyż jest ono po dachowaniu, co powiedziało mu dwóch blacharzy z jego wioski. Auto nie było jednak po żadnym dachowaniu, a jedynie dwoje drzwi i dach były w nim malowane, tyle, że w Niemczech-ja sprowadziłem je w całości bez żadnych uszkodzeń w idealnym stanie. W końcu po przedstawieniu klientowi wielu dowodów, na to, że jest w błędzie twierdząc, że auto jest po dachowaniu, stwierdził, on, że może i mam rację, ale w jego miejscowości wszyscy już wiedzą, że auto jest po dachowaniu i on tego auta nie weźmie. Zwrócił mi auto, a ja 1/3 ceny którą mi zapłacił. Owy klient stwierdził, że nadal chce abym mu sprowadził auto-nie domagał się zwrotu zadatku. Spisał ze mną kolejną umowę na sprowadzenie auta, w której określił termin do 20 marca 2006r. Jednak nie było zbyt dużego wyboru w autach w stanie takim jak on oczekiwał. Sam pojechał ze mną do Niemiec w dn. 21.03.2006r oglądać jedno z aut, ale było ono w złym stanie technicznym i go nie chciał-oddał mi tylko połowę kosztów za dojazd. Teraz domaga się ode mnie zwrotu zadatku i straszy prokuraturą. Co mam zrobić w tej sytuacji? Nie chciałem go oszukać-sprowadziłem mu auto które było w stanie idealnym i wyposażone, tak, że ze świecą szukać takiego drugiego, a on stwierdził, że jest po wypadku i nie go wziął. Drugiego auta nie zdążyłem mu sprowadzić w wyznaczonym terminie, chcoć i on sam na niego zbytnio nie zważał, gdyż po terminie pojechał ze mną oglądać kolejne auto, którego nie zechciał. Auto które sprowadziłem mu jako pierwsze sprzedałem po kilku dniach, jednak w związku z szukaniem dla niego drugiego auta, poniosłem pewna koszta związane z dzwonieniem do Niemiec i z wyjazdem którego połowę kosztów mi zwrócił. Proszę o pomoc, gdyż jestem pierwszy raz w takiej sytuacji (pierwszy raz trafiłem na tak problemowego klienta-wszyscy poprzedni zawsze byli zadowoleni). Czy w tym wypadku mogę zatrzymać zadatek, nie narażając się na żadne problemy???

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam, Michał.
Michal1980
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pepperoniss » Cz, 30 mar 2006, 05:54

Dużo tekstu mało konkretów :).

O prokuratorze to raczej niech zapomni. Wszak to co najwyżej spór cywilny. A co do zadatku i braku konkretów w Twoim poście to zacytyje Ci przeis


Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.


Daj więc podstawy do odpowiedzi na twe wątpliwości :)

Piotr
pepperoniss
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości