Zwrotne roszczenie o odszkodowanie.

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zwrotne roszczenie o odszkodowanie.

Postprzez Alek » N, 23 lut 2003, 00:58

Art. 441 § 3 k.c. stanowi że ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.
Mam pytanie jak to się ma do sytuacji kiedy ten kto naprawił szkodę poniósł winę ale w wyborze osoby która spowodowała szkodę. Czy można ten paragraf stosować i na jego podstawie zażądać roszczenia zwrotnego?? Mam wątpliwości bo wina w wyborze to tez jest jakaś wina. Czy może do takiej sytuacji stosować § 2 tego artykułu który mówi: „Jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody”. Tyle że zastosowanie tego paragrafu spowoduje zmniejszenie się sumy jaką można zażądać w roszczeniu zwrotnym, a moim zdaniem powinno się mieć możliwość żądać całości odszkodowania.
Alek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 23 lut 2003, 17:34

Art. 441 § 3 k.c. stanowi że ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.
Mam pytanie jak to się ma do sytuacji kiedy ten kto naprawił szkodę poniósł winę ale w wyborze osoby która spowodowała szkodę. Czy można ten paragraf stosować i na jego podstawie zażądać roszczenia zwrotnego??


Nie. Chodzi tu o sytuację, kiedy ktoś odpowiada na innej podstawie niż wina.

Mam wątpliwości bo wina w wyborze to tez jest jakaś wina.



Właśnie - art. 429 kc.

Czy może do takiej sytuacji stosować § 2 tego artykułu który mówi: „Jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody”. Tyle że zastosowanie tego paragrafu spowoduje zmniejszenie się sumy jaką można zażądać w roszczeniu zwrotnym, a moim zdaniem powinno się mieć możliwość żądać całości odszkodowania.


Zależy to od konkretnego przypadku.
M. zd., o możliwości wystąpienia z roszczeniem zwrotnym i jego zakresie rozstrzyga stosunek prawny będący podstawą wyboru. Por. art. 376 § 1 kc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości