Zaliczka a cześciowe wykonanie umowy

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zaliczka a cześciowe wykonanie umowy

Postprzez monia5 » Wt, 2 sie 2005, 11:56

Witam:)
Umowa obejmuje wykonanie sieci komputerowej i dostawe sprzętu komp. usługa została wykonana, część sprzętu dostarczona a klient odstapił bez przyczyny od umowy, jak w takiej sytuacji wygląda sprawa zaliczki wpłaconej przez klienta?
monia5
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 2 sie 2005, 13:54

Zaliczka to nie zadatek więc nie ma tu skutków przewidzianych dla zadatku.
Jeśli odstąpienie od umowy było zasadne to co do zasady strony winny sobie zwrócić to co wcześniej świadczyły - w tym i zaliczkę.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Wt, 2 sie 2005, 14:00

Hmm a czy nie jest czasem tak, że ZALICZKĘ należy zwrócić w podwójnej wysokości?
laporteki
 

Postprzez monia5 » Wt, 2 sie 2005, 14:08

ze sprzętem nie ma problemu, może zwrócic, tylko ze moja hurtownia nie chce przyjac sprzetu, tak wiec chyba pozostaje mi dochodzic roszczen w sadzie za wyrzadzoną szkodę, ale jak klient może zwrócić sieć komputerowa?pzrecież to jest usługa i w takiej sytuacji chce potraktowac zaliczkę jako pokrycie kosztów wykonania usługi
monia5
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 2 sie 2005, 14:10

Hmm a czy nie jest czasem tak, że ZALICZKĘ należy zwrócić w podwójnej wysokości?


Taka zasada obowiązuje tylko przy zadatku i tylko w okolicznościach wskazanych w art. 394 k.c.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 2 sie 2005, 14:13

ze sprzętem nie ma problemu, może zwrócic, tylko ze moja hurtownia nie chce przyjac sprzetu, tak wiec chyba pozostaje mi dochodzic roszczen w sadzie za wyrzadzoną szkodę, ale jak klient może zwrócić sieć komputerowa?pzrecież to jest usługa i w takiej sytuacji chce potraktowac zaliczkę jako pokrycie kosztów wykonania usługi


Wcześniej zastrzegłem że zwrot tego co się świadczyło wchodzi w grę przy zasadnym odstąpieniu od umowy. Jeżeli odstapienie było bezzasadne to oczywiście nie ma mowy o obowiązku zwrotu wzajemnych świadczeń. Pojawia się kwestia zapłaty umówionej ceny czy ewentualnego odszkodowania
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości