zadluzenie pracownika u innego pracodawcy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

zadluzenie pracownika u innego pracodawcy

Postprzez AlicjaS » Pn, 22 kwi 2002, 16:18

Otrzymalam dzis pismo w sprawie pracownika zatrudnionego w naszej firmie dot. niesplaconej pozyczki remontowej w poprzednim zakladzie pracy.
Poprzedni pracodawca wzywa nas do zaplaty tego zadluzenia, powolując sie na art 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postepowaniu egzekucyjnym w administracji. Wedlug mnie nie mam prawa dokonac pracownikowi tego potracenia z listy plac. Czy jestem w bledzie?
Serdecznie pozdrawiam - Alicja
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 22 kwi 2002, 16:39

Otrzymalam dzis pismo w sprawie pracownika zatrudnionego w naszej firmie dot. niesplaconej pozyczki remontowej w poprzednim zakladzie pracy.
Poprzedni pracodawca wzywa nas do zaplaty tego zadluzenia, powolując sie na art 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postepowaniu egzekucyjnym w administracji. Wedlug mnie nie mam prawa dokonac pracownikowi tego potracenia z listy plac. Czy jestem w bledzie?


Nie jesteś w błędzie.
O zgrozo, kto pisał to pismo ?
Jaką formę prawną ma poprzedni pracodawca pracownika ?
Moim zdaniem jednak, art. 15 cyt. ustawy nie ma w ogóle tu zastosowania, ani żaden inny jej przepis. Naleznośc z tytułu pożyczki remontowej nie podpada bowiem pod katalog obowiązków podlegających egzekucji administracyjnej wymienionych w art. 2 ustawy.
Gdybyś potrąciła tę należność z płacy pracownika, naruszyłabyś art. 87 § 1 i art. 91 Kp. Mogłabyś potrącić tę kwotę tylko za pisemną, wyraźną i uprzednią zgodą pracownika.

Wydaje mi się, że poprzedni pracodawca nie ma innej prawnej możliwości wyegzekwowania należnej kwoty od poprzedniego pracownika niż skierowanie sprawy na drogę sądową.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Śr, 24 kwi 2002, 15:46

Marcinie - bardzo dziekuje
hmm........ta firma to jednostka budżetowa.......
Serdecznie pozdrawiam - Alicja
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 24 kwi 2002, 16:22

hmm........ta firma to jednostka budżetowa.......


Nie upoważnia to jej jednak - moim zdaniem - do dochodzenia należności z tytulu działalności socjalnej w trybie egzekucji administracyjnej.
Nie widzę też podstaw, aby kolejny pracodawca miał odpowiadać za długi pracownika w stosunku do jego byłego pracodawcy (chyba żeby zobowiązał się do tego).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości