Wysokość wpisu przy hipotece przymusowej

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Wysokość wpisu przy hipotece przymusowej

Postprzez Alek » Wt, 18 lis 2003, 15:20

.
Jak obliczyć wysokość wpisu przy wniosku o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości.?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych § 32 jest to 1/10 wpisu stosunkowego.
W § 34. punkt 1. tego rozporządzenia określa się że wpis stosunkowy przewidziany w § 31, 32 i 33 oblicza się od wartości prawa przyjmowanego na koniec ostatniego kwartału za podstawę przy ustalaniu zobowiązania podatkowego od spadku i darowizny lub za podstawę przyjmowaną w tym czasie do wyliczenia opłaty skarbowej.
w punkcie 2. określa się ze w sprawach, w których przepis ust. 1 nie ma zastosowania, podstawą obliczenia wpisu stosunkowego jest wartość prawa podana przez wnioskodawcę.

Więc jaką mam przyjąć wartość dla obliczenia wpisu stosunkowego? Dowolną (taką jak mi się wydaje ze tyle jest warta nieruchomość), wartość zasądzonego roszczenia, czy też jakąś inną?
Alek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 18 lis 2003, 15:50

M. zd., nalezy przyjąć wysokość wierzytelności, którą ma zabezpieczać hipoteka przymusowa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alek » Śr, 19 lis 2003, 09:13

Czyli mozna przyjąć mniejszą wartość niż wysokość zasądzonego roszczenia?
Alek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 19 lis 2003, 09:47

Tak mi się wydaje - nie ma przecież obowiązku zabezpieczenia całego roszczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość