weksel

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

weksel

Postprzez aristo2 » N, 24 sie 2003, 09:22

Cz weksel in blanco na którym jest wypisane imię nazwisko adres oraz numer dowodu wystawcy jest ważny jeśli nie ma niżej podpisu wystawcy, oraz czy wierzyciel będący w posiadaniu weksla może sam wpisać klauzulę bez protestu
Wierzyciel podał że wystawca cytuję-sam własnoręcznie wypisał kwotę oraz datę co jest oczywistą nieprawdą -posiadan kserokopie weksla wręcznego.Czy jest to prawnie dopuszczalne i czy można postawic zarzuty przeciwko zapłacie z takiego weksla pozdrawiam Janusz
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Robert_F_ » N, 24 sie 2003, 10:43

Cz weksel in blanco na którym jest wypisane imię nazwisko adres oraz numer dowodu wystawcy jest ważny jeśli nie ma niżej podpisu wystawcy,


Nie, weksel bez podpisu wystawcy nie jest wekslem.

oraz czy wierzyciel będący w posiadaniu weksla może sam wpisać klauzulę bez protestu
Wierzyciel podał że wystawca cytuję-sam własnoręcznie wypisał kwotę oraz datę co jest oczywistą nieprawdą -posiadan kserokopie weksla wręcznego.Czy jest to prawnie dopuszczalne i czy można postawic zarzuty przeciwko zapłacie z takiego weksla pozdrawiam Janusz


Wierzyciel może z wekslem zrobić wszystko;)

Oczywiście, jeżeli sąd wyda na podstawie takiego weksla nakaz zapłaty to można postawić zarzut jego niewłaściwego wypełnienia. Z tym, że to dłużnik będzie musiał wykazać że:
a) Był to istotnie weksel in blanco
b) Że został wypełniony niezgodnie z porozumieniem wekslowym

No, ale skoro jak piszesz na blankiecie nie ma podpisu...

Robert
Robert_F_
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 24 sie 2003, 13:23

Robert był szybszy i mnie wyprzedził z odpowiedzią :)
A że się z nim zgadzam to dorzucę tylko przepisy z prawa wekslowego:

Art. 1. Weksel trasowany zawiera:
1) nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
2) polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
3) nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata);
4) oznaczenie terminu płatności;
5) oznaczenie miejsca płatności;
6) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
7) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
8) podpis wystawcy wekslu.

Art. 2. Nie będzie uważany za weksel trasowany dokument, któremu brak jednej z cech, wskazanych w artykule poprzedzającym, wyjąwszy przypadki, określone w ustępach następujących.
Weksel bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem.
W braku osobnego oznaczenia, miejsce, wymienione obok nazwiska trasata, uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania trasata.
Weksel, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanem obok nazwiska wystawcy.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 24 sie 2003, 18:37

Cz weksel in blanco na którym jest wypisane imię nazwisko adres oraz numer dowodu wystawcy jest ważny jeśli nie ma niżej podpisu wystawcy(...)

To "imię i nazwisko" może zostać potraktowane jako podpis jeśli jest wpisane w odpowiednim miejscu na wekslu i zostało nakreślone własnoręcznie przez wystawcę weksla.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Robert_F_ » Pn, 25 sie 2003, 20:27

To "imię i nazwisko" może zostać potraktowane jako podpis jeśli jest wpisane w odpowiednim miejscu na wekslu i zostało nakreślone własnoręcznie przez wystawcę weksla.


Tak, ale pod warunkiem, że ów "podpis" zawiera cechy osobiste piszącego.
Tak wypowiedział się SN w uchwale bodajże w 94 r., jeśli ktoś ma Lexa to byłbym wdzięczy za podesłanie całej treści tezy na forum.

Z praktyki wiem, że takie imię i nazwisko z numerem dowodu wypisane jest na wekslu pismem "drukowanym" co raczej zd. m. nie kwalifikuje się jako podpis.

Robert
Robert_F_
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Wt, 26 sie 2003, 10:01

Czy weksel "in blanco" na którym jest tylko imię i nazwisko wystawcy nr dow.osobistego i podpis bez deklaracji wekslowej może posłużyć w przyszłości posiadaczowi weksla do dochodzenia zapłaty od wystawcy weksla?
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 26 sie 2003, 15:01

Podpis wystawcy weksla musi być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę. Podpis musi znajdować się na przedniej stronie dokumentu, pod tekstem zawierającym przyrzeczenie zapłaty. W razie innego umiejscowienia podpisu weksel będzie nieważny.

Dla skutecznego dochodzenia praw z weksla in blanco konieczne jest takie wypełnienie jego treści, aby była ona pod względem formalnym zgodna z przepisami prawa wekslowego (art. 1 i 101), a pod względem merytorycznym z treścią zawartego porozumienia wekslowego.
Wekslem in blanco, zwanym przez prawo wekslowe niezupełnym w chwili wystawienia, jest dokument, który nie zawiera wszystkich ustawowych elementów treści weksla, składając się co najmniej z własnoręcznego podpisu wystawcy weksla lub akceptanta, złożonego na przedniej stronie weksla w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Przy czym w praktyce największe znaczenie mają gwarancyjne weksle in blanco, wystawiane w celu zabezpieczenia innych wierzytelności.

Wystawienie weksla in blanco opiera się z reguły na porozumieniu wekslowym osoby podpisującej weksel oraz odbiorcy weksla, które określa sposób oraz okoliczności uprawniające odbiorcę do uzupełnienia treści weksla. Nie musi być ono zawarte w jakiejś określonej formie, a w szczególności nie musi być sporządzone na piśmie. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 1998 r., III CKN 531/97, OSP 1999/7-8, poz. 140) podnosząc, że art. 10 prawa wekslowego nie wymaga szczególnej formy porozumienia wekslowego, może być ono osiągnięte także w sposób dorozumiany. W takim jednak wypadku z uwagi na specyfikę odpowiedzialności wekslowej musi to być przejaw woli, który w świetle okoliczności towarzyszących w sposób dostatecznie zrozumiały i niewątpliwy wyraża wolę wywołania skutków prawnych objętych treścią tej czynności prawnej (art. 60 k.c.).

Jednak w praktyce porozumienie wekslowe przybiera zazwyczaj postać odrębnego dokumentu tzw. deklaracji wekslowej, w którym wystawca weksla upoważnia odbiorcę do uzupełnienia weksla w razie niewykonania swojego zobowiązania, a odbiorca weksla warunki te akceptuje. Przy czym należy podkreślić, że ważność weksla in blanco nie jest uzależniona od istnienia deklaracji wekslowej, która ma przede wszystkim znaczenie dowodowe, gdyż ułatwia posiadaczowi weksla in blanco odparcie ewentualnych zarzutów wystawcy, że weksel został uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 28 października 1963 r. (II CR 249/63, OSNCP 1964, poz. 208). Na skutek wystawienia weksla in blanco oraz wręczenia go odbiorcy dochodzi do powstania zobowiązania wekslowego. Jednak zobowiązanie to ma charakter zobowiązania warunkowego. Wywołuje bowiem wszystkie skutki prawne dopiero w momencie, gdy treść weksla zostanie uzupełniona w sposób zgodny z przepisami prawa wekslowego oraz z zawartym porozumieniem stron.
Dla skutecznego dochodzenia praw z weksla in blanco konieczne jest zatem takie wypełnienie jego treści, aby była ona pod względem formalnym zgodna z przepisami art. 1 i 101 prawa wekslowego, a pod względem merytorycznym z treścią zawartego porozumienia wekslowego. Samo istnienie dokumentu o cechach weksla nie przesądza jeszcze o istnieniu zobowiązania wekslowego. Zaznaczał to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 17 czerwca 1999 (I CKN 51/98, Pr. Gosp. 3/2000, s. 7) podkreślając, że zobowiązanie wekslowe osoby, która wręczyła weksel, nie powstaje w razie wypełnienia weksla in blanco przez jego odbiorcę niezgodnie z otrzymanym upoważnieniem. Ciężar udowodnienia faktu, że weksel wręczony in blanco został uzupełniony w sposób sprzeczny z zawartym w tym zakresie porozumieniem stron, spoczywa na dłużniku wekslowym.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • weksel
    przez sunny74 » Wt, 23 lis 2010, 18:10
    0 Odpowiedzi
    744 Wyświetlone
    Ostatni post przez sunny74 Zobacz najnowszy post
    Wt, 23 lis 2010, 18:10
  • weksel
    przez Ania » Wt, 8 cze 2004, 12:00
    1 Odpowiedzi
    748 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Wt, 8 cze 2004, 16:22
  • weksel własny
    przez sznupka » So, 19 paź 2002, 01:30
    9 Odpowiedzi
    2829 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 22 paź 2002, 15:59
  • weksel sola
    przez click » Cz, 14 cze 2007, 17:05
    2 Odpowiedzi
    695 Wyświetlone
    Ostatni post przez click Zobacz najnowszy post
    Wt, 19 cze 2007, 21:55
  • Poręcznie i weksel
    przez laporteki » Wt, 30 sty 2007, 22:39
    6 Odpowiedzi
    1136 Wyświetlone
    Ostatni post przez laporteki Zobacz najnowszy post
    Pt, 2 lut 2007, 15:18

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron