urlop w razie urodzenia dziecka

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

urlop w razie urodzenia dziecka

Postprzez pelagia13 » Cz, 26 wrz 2002, 13:56

Mój pracodawca odmawia mi przyznania urlopu z tytułu urodzenia dziecka. Dlaczego ? Czy należy się on tylko mężczyznom.Jak mam rozumieć paragraf 15 rozporz. Min. Pracy DZ.U. 96.60.281.Z góry dziękuję za pomoc.
pelagia13
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 26 wrz 2002, 14:20

Moim zdaniem, pracodawca ma rację. Od dnia porodu pracownicy przysługuje urlop macierzyński i wykorzystywanie w tym czasie zwolnienia od pracy wynikającego z przepisów powołanego rozporządzenia jest bezprzedmiotowe. Z kolei gramatyczna wykładnia § 15 pkt 1 rozporządzenia wskazuje, że zwolnienie od pracy przysługuje w razie urodzenia się dziecka pracownika, a więc nie przed urodzeniem się. Należy zatem przyjąć, że to zwolnienie od pracy dotyczy tylko ojca dziecka po jego urodzeniu się.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Cz, 26 wrz 2002, 14:22

Należy zatem przyjąć, że to zwolnienie od pracy dotyczy tylko ojca dziecka po jego urodzeniu się.

Chyba, że rodzącym był ojciec :D
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości