• Porady prawne
Euro-tax.pl

umowa o pracę a prowadzenie dział. gospodarczej

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

umowa o pracę a prowadzenie dział. gospodarczej

Postprzez Grzesiek » Wt, 24 wrz 2002, 13:31

Jest w mojej firmie pracownik zatr. na podst. umowy o pracę. Jednocześnie od 01.10 rozpoczyna działalność gospodarczą. Jakie skutki - ze względu na zgłaszanie do ZUS i odprowadzanie skladek ponosze ja, jako pracodawca i mój pracownik czyli przyszly wlasciciel firmy? Chodzi głownie o to czy on musi odprowadzac wszystkie składki (społ i zdrowotne) pomimo, że pracodawca juz je za niego placi (z tyt. umowy o pracę)?
Grzesiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Wt, 24 wrz 2002, 13:35

Jest w mojej firmie pracownik zatr. na podst. umowy o pracę. Jednocześnie od 01.10 rozpoczyna działalność gospodarczą. Jakie skutki - ze względu na zgłaszanie do ZUS i odprowadzanie skladek ponosze ja, jako pracodawca i mój pracownik czyli przyszly wlasciciel firmy? Chodzi głownie o to czy on musi odprowadzac wszystkie składki (społ i zdrowotne) pomimo, że pracodawca juz je za niego placi (z tyt. umowy o pracę)?


Ty płacisz nadal wszystkie. (b.z.)
On tylko zdrowotne z działalności gospodarczej (jeśli z tyt. um. o pracę ma co najmniej najniższe tj. 760 zł)
On również musi zgłosić firmę na ZFA (ZPA) oraz siebie na ZZA.
CHomik
 

Postprzez Tomek_O » Wt, 24 wrz 2002, 13:36

Jeżeli ten pracownik otrzymuje u Ciebie wynagrodzenie (brutto) w wysokości nie niższej, niż najniższe wynagrodzenie, to z tytułu swojej działalności odprowadza tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Szczerze mówiąc jest to jednak tylko jego problem, a nie Twój - dla Ciebie zasady udprowadzania za niego składek ZUS nie ulegają zmianie. Natomiast zmieni się wysokość potrącanej zaliczki na podatek dochodowy, o ile prowadzi on działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych - ma on obowiązek złożyć Ci odpowiednie oświadczenie.

Tomek
Tomek_O
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Grzesiek » Śr, 25 wrz 2002, 09:51

Dzieki za odpowiedź. A gdzie moge znalezc przepisy nt. tego oswiadczenia oraz o zmniejszonej zaliczce na podatek doch? Jakie przepisy to regulują?
Grzesiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KasiaCz » Śr, 25 wrz 2002, 10:27

Art 32 ust 3 pkt 3 pdof
PIT-2 http://www.mf.gov.pl/podatki/formularze_pit.shtml nie składa
KasiaCz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości