• Porady prawne
Euro-tax.pl

Umowa o prace + DG

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Umowa o prace + DG

Postprzez newjaqb » Pn, 3 paź 2005, 10:11

witam,

Jestem mlody... dlatego nie mysle jeszcze o emeryturce,ale raczej o tym zeby miec wiecej kasy dla siebie, na studia, ciuchy itp :)

chce isc na reke mojemu pracodawcy. dlatego zdecydowalem sie na takie rozwiazanie:
a) 1200zł Brutto (ok.800zł na ręke) z tytulu umowy o prace, jest to kwota stala.
b) 2000 NETTO faktura Vat - posrednictwo sprzedazy, jest to kwota stala, ale do niej bedzie dodawana ewentualna prowizja od sprzedazy. Tu bedzie zawarta umow Agencyjna.

Czy powyzsze rozwiazanie jest legalne? czy sa jakies haczyki na takie rozwiazanie? czy cos mozecie doradzic do takiego rozwiazania?

Moze dacie jakies inne rozwiazanie.

czekam z niecierpliwoscia na wasza opinie.

Pozdrawiam
newjaqb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » Pn, 3 paź 2005, 11:47

Umowa agencyjna będzie z własnym pracodawcą?
A co będziesz wykonywał w ramach umowy o pracę? To samo co w d.g.?
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 3 paź 2005, 12:39

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Czyli od tego, co będziesz otrzymywał od pracodawcy na podstawie umowy agencyjnej, trzeba będzie odprowadzić składki tak jak od wynagrodzenia z umowy o pracę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez newjaqb » Pn, 3 paź 2005, 14:37

witam,

tak, to jest ta sama firma - umowa o prace i umowa agencyjna:
Umowa o prace bedzie z firma X na ktorej beda czynnosci biurowe w siedzibie firmy X w Gdynii.

Umowa agencyjna bedzie tez z firma X na ktorej bedzie posrednictwo handlowe, czyli inne obowiazki. Ale posrednictwo bedzie sie miescilo w bydgoszczy, w 'mojej' firmie :)

Czy rozwiazanie powyzej jest jednoznaczne z placeniem pelnych skladek ZUSu za umowe o prace i fakture z tytulu umowy agencyjnej?

A moze takie rozwiazanie:
A jesli sa dwie firmy, wlasciciel ten sam, to przytoczony paragraf juz nie obowiazuje?

Czyli dla firmy X - umowa o prace (sp z oo), firma Y - umowa agencyjna, przyczym wlascicielem firm Y i prezesem firmy X jest ta sama osoba :)
?

Pozdrawiam
newjaqb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 3 paź 2005, 18:13

tak, to jest ta sama firma - umowa o prace i umowa agencyjna:
Umowa o prace bedzie z firma X na ktorej beda czynnosci biurowe w siedzibie firmy X w Gdynii.

Umowa agencyjna bedzie tez z firma X na ktorej bedzie posrednictwo handlowe, czyli inne obowiazki. Ale posrednictwo bedzie sie miescilo w bydgoszczy, w 'mojej' firmie :)

Czy rozwiazanie powyzej jest jednoznaczne z placeniem pelnych skladek ZUSu za umowe o prace i fakture z tytulu umowy agencyjnej?


M.zd., tak, chyba że firma X mialaby jednostki organizacyjne i w Gdyni i w Bydgoszczy, mające status odrębnych pracodawców.

A moze takie rozwiazanie:
A jesli sa dwie firmy, wlasciciel ten sam, to przytoczony paragraf juz nie obowiazuje?

Czyli dla firmy X - umowa o prace (sp z oo), firma Y - umowa agencyjna, przyczym wlascicielem firm Y i prezesem firmy X jest ta sama osoba :)
?


Jeśli firma Y to na przykład indywidualna działalność gospodarcza prezesa spółki X, wówczas przepis ten nie ma zastosowania, chyba że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez newjaqb » Wt, 4 paź 2005, 10:53

M.zd., tak, chyba że firma X mialaby jednostki organizacyjne i w Gdyni i w Bydgoszczy, mające status odrębnych pracodawców.

Zle sie wyrazilem, firma X z gdyni ze mna chce podpisac umowe o prace na kwote 1000 brutto na czynnosci biurowe. Natomist ja mam dzialnosc gospodarcza ktora prowadzona jest w bydgoszczy, powiedzmy 'moja firma Z' :) . I moja firma Z podpisze umowe Agencyjna z firma X z gdyni na dystrybucje ich oprogramowania. Na fakturze bedzie widniec 'posrednictwo handlowe'. Czy tak moze byc? Moze powinna byc inna froma zajec z tytulu umowy o prace, nie czynnosci biurowe tylko inne, aby ominac problem? :) W tym wypadku nie ma firmy Y (opisanej nizej).


A moze takie rozwiazanie:
A jesli sa dwie firmy, wlasciciel ten sam, to przytoczony paragraf juz nie obowiazuje?

Czyli dla firmy X - umowa o prace (sp z oo), firma Y - umowa agencyjna, przyczym wlascicielem firm Y i prezesem firmy X jest ta sama osoba :)
?


Jeśli firma Y to na przykład indywidualna działalność gospodarcza prezesa spółki X, wówczas przepis ten nie ma zastosowania, chyba że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.[/quote]
umowa o prace na kwote 1000 brutto, czyli cala skladka itp z umowy o prace, a z DG tylko zdrowotne 165 zl, czy tak? Chcialbym tylko potwierdzic czy dobrze licze.

Dzieki za pomoc.

Pozdrawiam
newjaqb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez newjaqb » Wt, 4 paź 2005, 11:26

Zle sie wyrazilem, firma X z gdyni ze mna chce podpisac umowe o prace na kwote 1000 brutto na czynnosci biurowe. Natomist ja mam dzialnosc gospodarcza ktora prowadzona jest w bydgoszczy, powiedzmy 'moja firma Z' :) . I moja firma Z podpisze umowe Agencyjna z firma X z gdyni na dystrybucje ich oprogramowania. Na fakturze bedzie widniec 'posrednictwo handlowe'. Czy tak moze byc? Moze powinna byc inna froma zajec z tytulu umowy o prace, nie czynnosci biurowe tylko inne, aby ominac problem? :) W tym wypadku nie ma firmy Y (opisanej nizej).


tu jeszcze jedna rzecz dopowiem... Moje zameldowanie i 'moja firma Z' maja inne adresy! moja firma Z ma faktyczny sklep w bydgoszczy... Czy to nie daje jakiejs mozliwosci.... ? :)
newjaqb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 4 paź 2005, 21:27

tu jeszcze jedna rzecz dopowiem... Moje zameldowanie i 'moja firma Z' maja inne adresy! moja firma Z ma faktyczny sklep w bydgoszczy... Czy to nie daje jakiejs mozliwosci.... ? :)


Jeśli Twoja firma to indywidualna działalność gospodarcza osoby fizycznej, nic to nie zmienia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość