• Porady prawne
Euro-tax.pl

Ubezpieczenie OC -problem

polisy na życie, OC, AC, ubezpieczenia indywidualne, ubezpieczenia nieruchomości, majątku

Ubezpieczenie OC -problem

Postprzez tomatos » Śr, 20 wrz 2006, 21:12

Witam
W roku 2004 kupiłem samochód. Przy podpisywaniu umowy napisałem oświadczenie że zrzekam się ubezpieczenia OC (co by przedni właściciel mógł odzyskać część wniesionych opłat). Po zarejestrowaniu ubezpieczyłem samochód w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Teraz po 2 latach dostałem przesądowe wezwanie do zapłaty zaległej raty składki dla ubezpieczyciela poprzedniego właściciela.
Czy muszę płacić?
niestety oświadczenie o rezygnacji zostało u poprzedniego właściciela z którym nie mam już teraz żadnego kontaktu.
Gdzie była do tej pory firma ubezpieczeniowa (nie wysyłała przez 2 lata żadnych upomnień)?

Czy może mi ktoś poradzić jak mam z tego wybrnąć?
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Cz, 21 wrz 2006, 09:28

Wyślij im kopię umowy sprzedaży samochodu.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tomatos » Cz, 21 wrz 2006, 14:43

Tylko co to da?
Oni wiedzą że kupiłem, dlatego mnie ścigają.
Zastanawiam się jak otrzymali moje dane i na jakiej podstawie naliczyli wysokość ubezpieczenia??
Jeżeli z informacji pomiędzy ubezpieczycielami to otrzymali także informację o tym, że ubezpieczyłem się w innym towarzystwie.

Jeżeli skontaktowali się z poprzednim właścicielem (moim zdaniem jeżeli nie wpłynęła automatycznie składka od poprzedniego właściciela to firma powinna skontaktować się z nim i ewentualnie od niego uzyskali informację, że samochód został sprzedany i moje dane jako kupującego). Tylko że w tym wypadku powinni także otrzymać moje oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia które było na odwrocie umowy kupna-sprzedaży.
Nie mówiąc o tym że przez 2 lata nie próbowali skontaktować się ze mną.
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Cz, 21 wrz 2006, 19:49

USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
(Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r. ze zmianami)

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.Przepisy art. 28 stosuje sie odpowiednio.
(...)
Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy(...)


Czyli - musisz zapłacić zaległą składkę. Na pocieszenie - tylko za jeden rok. :-)
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tomatos » Pt, 22 wrz 2006, 15:12

Ale pocieszenie... "tylko na jeden rok" 860zł + odsetki z 2 lata :(

Byłem wczoraj w towarzystwie ubezpieczeniowym w którym mam aktualnie zawarte ubezpieczenie, co by się poradzić.
Dowiedziałem się że to może byś wysyp sporej ilości takich spraw. Na początku 2004 zaczęły obowiązywać nowe przepisy ubezpieczeniowe i sporo osób kupując samochód nie było zorientowanych o co chodzi. Firmy ubezpieczeniowe dopiero teraz porządkują bałagan w papierach i zaczynają wysyłać takie upomnienia do wielu osób...

A najzabawniejsze jest to że w czerwcu sprzedałem ten samochód ....

Pozdrawiam
Tomek S.
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia Indywidualne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • Ubezpieczenie OC
    przez tomatos » Pn, 17 maja 2004, 08:16
    2 Odpowiedzi
    1972 Wyświetlone
    Ostatni post przez Wurzel Zobacz najnowszy post
    Cz, 31 mar 2011, 05:57
  • ubezpieczenie OC
    przez Ewelinka » Śr, 16 lis 2005, 15:27
    0 Odpowiedzi
    778 Wyświetlone
    Ostatni post przez Ewelinka Zobacz najnowszy post
    Śr, 16 lis 2005, 15:27
  • ubezpieczenie z oc
    przez ag8nie8szka » N, 19 cze 2005, 16:17
    4 Odpowiedzi
    1440 Wyświetlone
    Ostatni post przez ag8nie8szka Zobacz najnowszy post
    Pn, 20 cze 2005, 19:34
  • ubezpieczenie
    przez mars » Śr, 8 gru 2004, 21:51
    3 Odpowiedzi
    1237 Wyświetlone
    Ostatni post przez loco Zobacz najnowszy post
    Cz, 9 gru 2004, 19:56
  • ubezpieczenie
    przez rafal » Pt, 1 lip 2005, 06:32
    6 Odpowiedzi
    1601 Wyświetlone
    Ostatni post przez rafal Zobacz najnowszy post
    So, 2 lip 2005, 09:55

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość