status aktu prawnego obowiązujący - jak rozumieć?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Status aktu prawnego obowiązujący - Jak rozumieć?

Postprzez KAKOL » Śr, 19 cze 2002, 13:34

Jak należy rozumieć informacje zawarte na stronie http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf?OpenDatabase
„Internetowy System Informacji Prawnej”: statusu aktu prawnego: obowiązujący
Dla przykładu w Dz.Urz. MGPiB 1993 nr 1 poz. 2
Opracowanie pt. "Wymagania techniczne i użytkowe dla instalacji zbiornikowych na gaz płynny propanowy" zalecone do stosowania przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
Status aktu prawnego: obowiązujący
Data wydania: 1993.09.30
Data wejścia w życie: 1993.10.20
Data obowiązywania: 1993.10.20
Organ wydający: MIN. GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
Poza tym de facto przepis ten został zastąpiony początkowo przez ROZPORZĽDZENIA MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU z dnia 30 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.(Dz. U. Nr 122, poz. 576), a później przez ROZPORZĽDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 98, poz. 1067)

Inny przykład to Dz.U. 2001 nr 80 poz. 867
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 13 lipca 2001 r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych.
Status aktu prawnego: obowiązujący
Data wydania: 2001.07.13
Data wejścia w życie: 2001.10.02
Data obowiązywania: 2001.10.02
Organ wydający: MIN. ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
Podstawa prawna: Dz.U. 1982 nr 7 poz. 52
Podstawa prawna z artyk.: Dz.U. 1982 nr 7 poz. 52 art. 12 ust. 2
Rozporządzenie MRRiB z 13 lipca 2001 r. (Dz.Unr 80/2001 poz. 867) zgodnie z opinią ekspertów w zakresie kosztorysowania, między innymi p. Olgierda Sielewicza, p. Łucji Lapierre, a także Wicedyrektora Departamentu Departamentu MRRiB Andrzeja Warwasa weszło w życie z 60-dniowym vacatio legis i obowiązywało do 12.12.2001 r. Ta szczególna sytuacja tak krótkiego okresu obowiązywania wynika z faktu uchwalenia ustawy o cenach z 5.07.2001 r., w której zdecydowano nie regulować zasad ustalania cen na roboty budowlane.
Dz.U. 2001 nr 97 poz. 1050Ustawa z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach. Status aktu prawnego: obowiązujący
Data wydania: 2001.07.05
Data wejścia w życie: 2001.12.12
Data obowiązywania: 2001.12.12
Uwagi: art. 7 i art. 18 wchodzą w życie z dniem 12 października 2001 r.
Organ wydający: SEJM
Organ uprawniony: MIN. WŁAŒCIWY DS FINANSÓWMIN. WŁAŒCIWY DS ZDROWIARADA MINISTRÓW
Organ zobowiązany: MIN. WŁAŒCIWY DS FINANSÓWMIN. WŁAŒCIWY DS ZDROWIARADA MINISTRÓW
Tym samym z chwilą wejścia w życie ustawy o cenach straciło moc Rozporządzenie MRRiB z 13 lipca 2001 r.. Jednak ani w Rozporządzeniu, ani w ustawie nie ma informacji, że rozporządzenie straciło moc.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o podpowiedź jak należy to rozumieć?
Pozdrawiam Kakol
KAKOL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 19 cze 2002, 16:24

Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 13 lipca 2001 r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych.


Rozporządzenie to przestało obowiązywać z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o cenach, bo nie zawiera ona przepisu, na podstawie którego można byłoby wydać analogiczny akt prawny. Skoro podstawa prawna do wydania rozporządzenia (przepis poprzedniej ustawy o cenach) odpadła, to i samo rozporządzenie przestało obowiązywać. Formalnego uchylenia rozporządzenia nigdzie nie znajdziesz, trzeba to wyinterpretować za pomocą wykładni.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Status aktu prawnego obowiązujący - Jak rozumieć?

Postprzez kakol » Śr, 19 cze 2002, 17:50

Dzięki Marcin.
Przy okazji chcę zauważyć, że dotychczasowe moje wątki wraz z Twoimi odpowiedziami w wyniku ostatniej awarii zniknęły. Uratowały się informacje z przed 24 maja.

Twoja interpretacja dotycząca skutków wejścia w życie Ustawy zgadza się z moją i utwierdza moje stanowisko na powyższy temat. Miałam jednak wrażenie, że na sejmowej stronie - Internetowy System Informacji Prawnej nie powinno znajdować się błędnych informacji. Oczywiście jeżeli ktoś zapozna się z tymi aktami dokładnie, dojdzie zapewne do wniosku, że coś tu nie gra. Moim zdaniem na stronie ISIP powinna znajdować się informacja, że status aktu prawnego jest nieobowiązujący. W dniu wejścia w życie Rozporządzenia opublikowana była nowa Ustawa o cenach - inna od tej na którą powoływano się w Rozporządzeniu. Dlatego moje pytanie dotyczyło znaczenia informacji zawartych na stronie ISIP.
Pozdrawiam KAKOL
kakol
 

Postprzez Dredd » Śr, 19 cze 2002, 23:04

Moim zdaniem na stronie ISIP powinna znajdować się informacja, że status aktu prawnego jest nieobowiązujący.


Błądzić to rzecz ludzka. ;)
A ISIP nie jest publikatorem promulgacyjnym takim jak Dziennik Ustaw czy Monitor Polski i korzystając z niego jako ze źródła poznania prawa czynisz to na własne ryzyko...
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Cz, 20 cze 2002, 17:06

Błądzić to rzecz ludzka. ;)
A ISIP nie jest publikatorem promulgacyjnym takim jak Dziennik Ustaw czy Monitor Polski i korzystając z niego jako ze źródła poznania prawa czynisz to na własne ryzyko...

Czy mam przez to rozumieć, że jeżeli na stronie ISIP znajdowałaby się informacja: status aktu prawnego: nieobowiązujący, byłoby to błędem?
Oczywiście zdaję sobie sprawę z ryzyka, ale do pewnego stopnia. Ryzykuję również kiedy uznam Twoją odpowiedź za prawdziwą. ;)
kakol
 

Postprzez Dredd » Cz, 20 cze 2002, 17:27

Czy mam przez to rozumieć, że jeżeli na stronie ISIP znajdowałaby się informacja: status aktu prawnego: nieobowiązujący, byłoby to błędem?


Nie. W świetle tego co napisał Marcin błędna była informacja że rozporządzenie wciąż obowiązuje (o to błądzenie mi chodziło:))
A ponadto chciałem zwrócić uwagę na to że jedynymi pewnymi źródłami prawa są tzw. dzienniki promulgacyjne.
Wszelkie inne zbiory mają w istocie charakter nieoficjalny i stąd bierze się pewne ryzyko związane z korzystania z nich.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Cz, 20 cze 2002, 19:04

Dzięki. Cieszę się, że moje spojrzenie na to zagadnienie nie różni się znacząco od Waszego. W moim pytaniu podawałam jeszce jeden przykład:
Dla przykładu w Dz.Urz. MGPiB 1993 nr 1 poz. 2
Opracowanie pt. "Wymagania techniczne i użytkowe dla instalacji zbiornikowych na gaz płynny propanowy" zalecone do stosowania przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
Status aktu prawnego: obowiązujący

Chciałam tu zwrócić uwagę na użycie określenia obowiązujący w stosunku do przepisu zalecanego. (Miała to być kontynuacja wątku "Czy przepisy są właściwie rozumiane", który uległ awarii). Jak sądze na stronie ISIP jest do dyspozycji ograniczony zasób słów :D
Swoją drogą ciekawa jestem jaki jest cel funkcjonowania (po blisko cteroletniej przerwie) Dzienników Urzędowych poszczególnych resortów obok wydawnictw "Monitor Polski", "Dziennik Ustaw".
kakol
 

Postprzez Marcin » Cz, 20 cze 2002, 22:14

Dzięki. Cieszę się, że moje spojrzenie na to zagadnienie nie różni się znacząco od Waszego. W moim pytaniu podawałam jeszce jeden przykład:
Dla przykładu w Dz.Urz. MGPiB 1993 nr 1 poz. 2
Opracowanie pt. "Wymagania techniczne i użytkowe dla instalacji zbiornikowych na gaz płynny propanowy" zalecone do stosowania przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
Status aktu prawnego: obowiązujący

Chciałam tu zwrócić uwagę na użycie określenia obowiązujący w stosunku do przepisu zalecanego. (Miała to być kontynuacja wątku "Czy przepisy są właściwie rozumiane", który uległ awarii). Jak sądze na stronie ISIP jest do dyspozycji ograniczony zasób słów :D


W świetle art. 87 Konstytucji RP owo "opracowanie" nie ma prawa być zaliczone w żaden sposób do przepisów obowiazujących.

Swoją drogą ciekawa jestem jaki jest cel funkcjonowania (po blisko cteroletniej przerwie) Dzienników Urzędowych poszczególnych resortów obok wydawnictw "Monitor Polski", "Dziennik Ustaw".

Nic nie wiem o takiej przerwie. A odpowiedź znajdziesz (m.in.) w art. 12 i 22 ustawy dnia 20 lipca 2000 r.
o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718, ze zm).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Pt, 21 cze 2002, 23:13

Nic nie wiem o takiej przerwie.

Oczywiście, że jest mój to błąd. Informacja na temat przerwy w wydawaniu dotyczyła dziennika związanego z resortem budownictwa. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w październiku 2001 r. wznowił wydawanie Dziennika Urzędowego Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Nie powinnam rozszerzać tej informacji na inne resorty. Przepraszam. :o
kakol
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość