Rozdzielność majątkowa a długi męża

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Rozdzielność majątkowa a długi męża

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Pn, 26 gru 2005, 17:08

Przed zawarciem związku małżeńskiego podpisałam z mężem rozdzielność majątkową - notarialnie.
W związku jesteśmy 4 lata. Do pewnego czasu czułam się bezpiecznie ale ostatnio zaczęłam się niepokoić z pewnego powodu. Mąż zapisał się na kurs języka. U notariusza podpisał zobowiązanie, że po wyjezdzie do innego kraju po upływie 1 m-ca zapłaci za kurs 2400 zł. Kursu nie ukończył. Wyjechał. Posiadał on inny adres zamieszkania. Ale wymeldował się z pobytu stałego. W moim mieszkaniu nigdy nie był zameldowany. Pewnego dnia ku mojemu zaskoczeniu Pani z winykacji zatelefonowała do mnie (skąd miała mój adres, telefon ???) i straszyła mnie sądem, oraz ku mojemu zdziwieniu kompletnie nie interesował ją fakt że z mężem nie utrzymuję kontaktów oraz mam podpisaną intercyzę. Zaczęła korespondencję wysyłać na moje imię Jakbym to ja była głównym powodem w sprawie. POdobnie zachowywał się (ale w innej sprawie komornik), który twierdził że jak będzie chciał to i tak wejdzie do mojego mieszkania i zrobi co mu się podoba. Oczywiście należność za kurs regulowałam (w ratach) ale nadal kobieta ta ignorowała raty i wydzwaniała do mnie (nawet na komórkę). Po odnalezieniu Firmy i rozmowie zamknęłam temat. Ale niepokoi mnie jedno na przyszłość:
To właściwie do czego mi ta intercyza? Pogubiłam się zupełnie. Czy komornik może wynieść z mojego domu przedmioty, które zakupiłam przed zawarciem związku? Czy na wszystko muszę mieć rachunki, darowizny itp. Proszę o waszą pomoc.
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Wt, 27 gru 2005, 11:36

Straszenie przez windykatorów , czy przez komornika to w naszym kraju - niestety normalność.

Inną rzeczą jest, że skuki prawne podejmowanych przez nich działań - są żadne.
Moim zdaniem:
Kurs zapłaciłaś, ale też i pewnie mąż rozpoczął naukę już w trakcie trwania małżeństwa.
Intercyza obejmuje zwykle majątek wprowadzony - przed małzeństwem, choć umowy bywają również bardziej wyrafinowane.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 27 gru 2005, 12:02

czyli jak dobrze zrozumiałam obecnie, jeżeli mój mąż narobi jakichś długów będziemy solidarnie odpowiadać? JAk się przed tym zabezpieczyć? Maż u mnie nie jest zameldowany i nigdy nie był. Jeżeli przed ślubem narobił np. długów to obecnie komornik może mnie nachodzić i np. mój telewizor który wcześniej przed ślubem zakupiłam - zabrać? jak się zabezpieczyć napisać fikcyjną darowiznę lub fikcyjny zakup np. od siostry lub sąsiadki? Wprawdzie mam gwarancję zakupów i z daty wynika że jest wcześniejsza aniżeli zawarcie związku. Czy to wystarczy?
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Wt, 27 gru 2005, 12:09

Jesli zrobiona jest sądownie rozdzielność majątkowa, to ona obowiązuje i Twój majątek jest wyłaczony spod egzekucji prowadzonej przeciw mężowi.
Aristo2
 

Postprzez Anna_kwiatkowsk1 » Wt, 27 gru 2005, 12:23

mam zrobioną tylko intercyzę u notariusza czyli dla większego bezpieczeństwa należałoby udać się do sądu. Dziękuję
Anna_kwiatkowsk1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 27 gru 2005, 19:40

Dorzucę jeszcze jeden przepis kodeksu rodzinnego:

"Art. 47[1]. Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome."

Przepisy dotyczące umów majątkowych małżeńskich były niedawno nowelizowane ale wcześniej istniał przepis o bardzo podobnej treści, przewidujący analogiczną do zacytowanej wyżej zasadę.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości