ogłoszenie w prasie a odpowiedzialność za długi męża

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

ogłoszenie w prasie a odpowiedzialność za długi męża

Postprzez rafal » So, 28 maja 2005, 09:39

jak skuteczne bedzie ogłoszenie w prasie o nie odpowiadaniu za długi męża. małżonkowie niedawno rozdzielili notarialnie majątek, ale przed tym małżonke zaciągnał olbrzymie zobowiazania w ramach prowadzonej osobiście działal.gospod.
m.zd. takie ogłoszenie w prasie co do starych zobowiązań sprzred umowy o rozdzielnosci majątkowej nie będzie skuteczne,a jedynie co do nowych zobowiązań wierzyciele męza nie będa mogli się powoływać na to że nie zostali poinformowani o ustaniu wspólnosci ustawowej.
rafal
 

Postprzez rafal » So, 28 maja 2005, 10:34

jak skuteczne bedzie ogłoszenie w prasie o nie odpowiadaniu za długi męża. małżonkowie niedawno rozdzielili notarialnie majątek, ale przed tym małżonke zaciągnał olbrzymie zobowiazania w ramach prowadzonej osobiście działal.gospod.
m.zd. takie ogłoszenie w prasie co do starych zobowiązań sprzred umowy o rozdzielnosci majątkowej nie będzie skuteczne,a jedynie co do nowych zobowiązań wierzyciele męza nie będa mogli się powoływać na to że nie zostali poinformowani o ustaniu wspólnosci ustawowej. no i w jakiej formie takie ogłoszenie byłoby ewentualnie skuteczne? czy miałyby to być gazety o ogólnopolskim zasiegu? hmm..:-)
rafal
 

Postprzez jowita » So, 28 maja 2005, 10:51

cyt...Rozdzielność majątkowa a długi męża
Pytanie: Czy po podpisaniu intercyzy przed notariuszem w trakcie trwania malzenstwa ustaje odpowiedzialnosc w stosunku do zobowiazan zaciagnietych przez wspolmalzonka, czy trzeba wykonac jeszcze jakies czynnosci prawne (np. umiescic ogloszenie w prasie, ze nie bede odpowiadac za dlugi meza?).

Informacje dodatkowe: Nie wiem, gdzie maz zaciagnal zobowiazania i gdzie moze miec dlugi, lecz chcialabym uchronic sie przed wizyta komornika. 4,5 roku temu maz bral kredyt w banku i nie wiem czy go splacil - czy jeszcze moglo by toczyc sie postepowanie windykacyjne? Jak moglabym to sprawdzic? Czy w razie gdybym musiala splacac dlugi meza powinnam najpierw powiadomiona pisemnie w formie upomnienia?

Odpowiedź: Podpisanie w trakcie trwania związku małżeńskiego umowy o zniesieniu wspólności ustawowej małżonków w ogóle nie ma wpływu na wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Taka umowa nie ma bowiem mocy wstecznej odnosi się tylko do przyszłości. Tym niemniej żona nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania, które zaciągnął mąż bez jej pisemnej zgody. Także za zobowiązania zaciągnięte jedynie przez męża odpowiada on sam swoim własnym, odrębnym majątkiem, zaś majątek wspólny małżonków i majątek odrębny żony są wolne od ewentualnych zajęć komorniczych.
Nie ma Pani możliwości sprawdzenia statusu kredytu wziętego przez męża, gdyż, o ile nie wyrażała Pani zgody na zawarcie umowy kredytowej, nie jest Pani stroną tej umowy. Jeżeli jednak bank będzie chciał dochodzić swojej należności sądownie i, zgodnie z przepisami, będzie wnosił o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi wykonawczemu również przeciwko Pani, to zostanie Pani wezwana przez sąd celem złożenia wyjaśnień. Wtedy należy powołać fakt, iż nie wyrażała Pani zgody na zawarcie rzeczonej umowy, a wtedy sąd powinien ograniczyć odpowiedzialność za owy dług do majątku odrębnego męża..........

może choć trochę Ci to pomoże?
jowita
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » So, 28 maja 2005, 11:11

zgadza się, tyle że tu nie chodzi tylko o długi pochodzące z kredytów..chodzi o wszelkie długi nad którymi zona nie ma kontroli. Waiadomo,że umowa miedzy małżonkami jest o tyle skuteczna o ile wierzyciel o niej wiedział w chwili zawierania umowy. Jak może sie zabezpieczyć żona nie mając kontroli nad doborem kontrahentó przez męża..oto jest pytanie;-)
rafal
 

Postprzez jowita » So, 28 maja 2005, 11:54

jowita
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jowita » So, 28 maja 2005, 11:59

jowita
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość