prawo spółdzielcze, własność, majątek odrębny

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

prawo spółdzielcze, własność, majątek odrębny

Postprzez Randall_Stevens » So, 16 wrz 2006, 09:28

Prawo spółdzielcze (własnościowe) do lokalu mieszkalnego powstało przed małżeństwem, ale przekształcone zostało we własność już w trakcie trwania małżeństwa. Czy wobec tego stanowi majątek odrębny czy wspólny? Zakładamy, że pieniądze na wykup pochodzą ze wspólnych środków.
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 16 wrz 2006, 12:30

A co na ten temat nabywający prawo własności oświadczył w akcie notarialnym?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Randall_Stevens » So, 16 wrz 2006, 14:13

Rozumiem, że mogłoby to być rozstrzygające.
Nie mam 100% pewności, ale na 99% uznał się w nim jedynym właścicielem. Czy to przesądza?
Chodzi mi to, czy przekształcenie prawa spółdzielczego we własność można traktować jako nabycie własności, czy nie?
A w konsekwencji, jakie będą skutki dla ustrojów majątkowych. Czy stanowi takie mieszkanie własność odrębną czy współwłasność?
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 16 wrz 2006, 14:45

na 99% uznał się w nim jedynym właścicielem. Czy to przesądza?


Przynajmniej jest według mnie istotne.

Chodzi mi to, czy przekształcenie prawa spółdzielczego we własność można traktować jako nabycie własności


Jest to z pewnością nabycie własności i jednocześnie najprawdopodobniej przyrost wartości majątku (zwykle własność powinna być więcej warta niż ograniczone prawo rzeczowe ale w sumie zależy to od konkretnych okoliczności)

A w konsekwencji, jakie będą skutki dla ustrojów majątkowych. Czy stanowi takie mieszkanie własność odrębną czy współwłasność?


Wydaje mi się - choć nie czuję się w tych sprawach ekspertem - że przekształcenie prawa spółdzielczego (które było przed przekształceniem częscią majątku odrębnego jednego z małżonków) w prawo własności - poprzez nakłady pieniężne pochodzące z majątku wspólnego - może być oceniane jako nakład z majątku wspólnego na majątek odrębny jednego z małżónków, a prawo majątkowe przekształcone w ten sposób we własność nadal pozostawałoby majątkiem odrębnym jednego z małżonków.

Ale głowy za to rozumowanie nie dam.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 26 wrz 2006, 18:03

Poprzednio nie wziąłem pod uwagę przepisów prawa spółdzielczego. Teraz nasunęła mi się jeszcze taka refleksja. Nabycie własnościowego prawa do lokalu należy ocenić także przez pryzmat ustawy Prawo spółdzielcze. Jeżeli do nabycia doszło w czasie kiedy obowiązywał jeszcze przepis bodaj art. 215 § 2 ustawy Prawo spółdzielcze z 1982 r. i prawo to nabyte zostało od spółdzielni to może się okazać że powstałe w ten sposób prawo własnościowe może być częścią majątku wspólnego małżonków.
Przy takim założeniu to wartość posiadanego wcześniej przez jednego z małżonków prawa lokatorskiego mogłaby być oceniana jako nakład na majątek wspólny.

Istotne mogłoby być więc ustalenie daty nabycia prawa własnościowego oraz dokładna treść aktu z którego to nabycie wynika (aktu notarialnego)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości