Postanowienie SR bez ustnego uzasadnienia?

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Postanowienie SR bez ustnego uzasadnienia?

Postprzez Aristo2 » Cz, 12 lip 2007, 20:29

Witam
SR rozpoznawał zażalenie na Postanowienie prokuratora Prokuratury Rejonowej o umorzeniu śledztwa.

SR wydał na posiedzeniu ustnie Postanowienie, że utzrymuje w mocy postanowinie prokuratora.

Nie przeczytał uzasadnienia ( wydaje mi się, że tak powinno być ), lecz ogłosił, że ustne uzasadnienie będzie ogłoszone za 5 dni i wyznaczył termin.

Czy taka procedura jest dopuszczalna?

Wydawało mi się, że elementem wydawanego orzeczenia powinno być w takiej sytuacji wydanie Postanowienia oraz
( przeczytanie napisanego nawet w brudnospisie) ustnego uzasadnienia.

Jak to jest ?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » Pt, 13 lip 2007, 09:54

Nie przeczytał uzasadnienia ( wydaje mi się, że tak powinno być ), lecz ogłosił, że ustne uzasadnienie będzie ogłoszone za 5 dni i wyznaczył termin.


Co do zasady uzasadnienie postanowienia powinno być sporządzone i odczytane wraz z jego sentencją

Art. 98 par. 2 k.p.k. dopuszcza jednak odroczenie sporządzenia uzasadnienia na czas do 7 dni.

W takim wypadku, Sąd - po odczytaniu sentencji postanowienia - powinien ustnie podać najważniejsze motywy rozstrzygniecia (art. 100 par. 4 k.p.k.) a po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia postanowienia, postanowienie to wraz z uzasadnieniem obligatoryjnie doręczyć stronie (art. 100 par. 3 k.p.k.).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron