skuteczne doręcznie

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

skuteczne doręcznie

Postprzez marysia23 » Cz, 4 paź 2012, 01:21

Witam, mam pytanie odnośnie skutecznego doręczenia. Czy mogę podważyć skuteczność doręczenia nakazu zapłaty znajomemu z którym wspólnie wynajmuję mieszkanie. Nakaz został mu doręczony w miejscu jego pracy (listonosz zna nas i wie, że wspólnie wynajmujemy mieszkanie). Ja, zapoznałam się z jego treścią, ale w natłoku spraw zapomniałam o upływającym terminie i nie złożyłam sprzeciwu, w którym miałam szansę uchylić się od płatności. Czy jest taka szansa, jakie pismo napisać, na jakie przepisy się powołać i jak to udowodnić? Będę wdzięczna za pomoc.
marysia23
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 4 paź 2012, 01:06

Re: skuteczne doręcznie

Postprzez Robert. » Cz, 4 paź 2012, 09:11

Przepisy k.p.c. statuują zasadę, że osobie fizycznej pisma doręcza się osobiście (art. 133 par. 1), a jeżeli doręczyciel nie zastanie adresata w domu - dorosłemu domownikowi ... jeżeli ten podejmie się oddania pisma (art. 138 par. 1). W miejscu pracy natomiast doręcza się osobie upoważnionej do odbioru pism, jeżeli adresata nie zastano. Nie ma mowy w przepisach o możliwości doręczenia pisma współlokatorowi adresata w miejscu pracy, więc możnaby podważać właśnie na tej podstawie skuteczność doręczenia. Ponadto można argumentować to też tym, że odbiorca pisma nie przekazał go pani i nie było możliwości dochowania terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Musi Pani napisać wniosek o przywrócenie terminu wskazując w nim na uchybienia w doręczeniu i niemożność zapoznania się z pismem w terminie gwarantującym wniesienie sprzeciwu oraz dołączyć do tego wniosku ów sprzeciw, ponieważ wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu musi Pani dokonać czynności, dla której termin upłynął. Wniosek trzeba wnieść do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w terminie tygodnia od ustania przeszkody uchybienia.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości