Zniesienie współwłasności

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Zniesienie współwłasności

Postprzez EuroPol » Cz, 27 maja 2010, 15:27

Witam, mój problem polega na tym że: po dwóch latach sporów o sposobie korzystania z nieruchomości + działka, sąd przyznał mi do wyłącznego korzystania suterynę i garaż (te pomieszczenia mieszkanie i garaż były wynajmowane przez współwłaścicieli) Po dwóch miesiącach (sierpień 2009) rozwścieczeni współwłaściciele założyli sprawę o zniesienie współwłasności. Ja przed trzema laty kupiłem (nie wiem czy ma znaczenie ze kupiła to moja sp. z o.o.) od dalszej rodziny, a wiec posiadam 50% pozostałe 50% posiada obce dla mnie osoby, rodzeństwo brat z siostrą każde po 25% Sąd wyznaczył biegłego w celu podzielenia domu na dwie części. W opinii biegłego jest możliwość oddzielenia dwóch lokali (parter i piętro) co wiąże się z kosztami przeróbek i przebudowy na sumę ok. 20 000 zł Na takie rozwiązanie nie godzą się współwłaściciele (nie maja pieniędzy, w sierpniu gazownia zabrała licznik i zimą ogrzewali się elektrycznymi piecykami) Przed miesiącem dostałem wiadomość ze jedna ze stron proponuje mi sprzedaż swojej części 25% (za 100 tyś. zł) i umowę przedwstępną mamy notarialnie spisać w czerwcu przed terminem następnej sprawy. Moje zapytanie: kupić czy nie ? oczywiście chciałbym nabyć całość ale doszły mnie słuchy ze pozostały współwłaściciel mógłby mi sprzedać swoje 25% ale za sumę 250 tyś. a całość szacunkowo ma wartość 400 tyś. do max. 500 tyś. Proszę o poradę, jak sad rozstrzyga i dzieli gdy jeden ma 75% a drugi 25% ? Ja planuję wystąpić na sprawie z prośbą o wycenę nieruchomości przez biegłego ale czy to ma sens ? skoro pozostały właściciel wymyślił sobie sumą 250 tyś. czy sąd może nakazać spłacenie według wyceny biegłego czy współwłaściciel może sam żądać astronomicznej sumy ?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za podpowiedzi.
Zbigniew
EuroPol
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ehh » Cz, 11 lis 2010, 15:39

Witam
Trochę dziwne to co piszesz, że sąd przy znoszeniu wspówłasności 3 osób chciał dzielić na dwa. Ale może piszesz skrótowo. Odpowiedż na Twoje pytanie: Tak. Sąd może przyznać spłatę współwłaściciela w/g wyceny biegłego o ile tylko jeden współwłaściciel wykazuje chęć takiej spłaty pozostałych. W pierwszej kolejności jednak zawsze próbuje się dzielić w naturze a więc w Twoim przypadku 3/4 i 1/4. jeśli jesst to technicznie niemożliwe masz prawie pewne orzeczenie o spłacie
ehh
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron