Brak nowego prawa jazdy

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Brak nowego prawa jazdy

Postprzez laporteki » Cz, 19 cze 2008, 14:46

Witam,
mam takie pytanie: 9-go czerwca czyli 11 dni temu podczas kontroli drogowej policjant zabrał mi prawo jazdy ponieważ nie wymieniłam go na nowe. Dostałam pokwitowanie że zabrano mi prawko. NIE dostałam mandatu. Policjant powiedział mi że w celu wyjaśnienia tej sprawy jeszcze mnie wezwą na komendę.

Dostałam dzisiaj wezwanie na komendę, zjawiłam się i dostałam MANDAT z dzisiejszą datą, za brak prawa jazdy.

Czy jeśli jeden policjant nie dał mi mandatu, to za kilka dni drugi policjant może mnie ukarać za to samo mandatem???
Bardzo proszę o odpowiedź.
laporteki
 

Postprzez Darek » Pt, 20 cze 2008, 12:12

Art. 97 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia rozwieje Twoje wątpliwości.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 20 cze 2008, 17:48

Darku dziękuję Ci za odpowiedź.

Wynika z tego że policja mogła ukrać mnie mandatem w dniu zdarzenia tj 9 czerwca gdy schwytano mnie na gorącym uczynku.
Z całą pewnością moja sytuacja nie pasuje pod pkt 2, ponieważ policja nie wykryła mojego wykroczenia pod moją nieobecność tylko pod moją obecność!


Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu
- w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 3 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, i 14 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2.

pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
laporteki
 

Postprzez laporteki » Pt, 20 cze 2008, 18:39

Ehh chyba sprawdziłam nieaktualne przepisy bo okazuje się policja ma 14 dni na wystawienie mandatu :(
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/?a=798

Szkoda że tacy gorliwi nie są gdy naprawdę ktoś potrzebuje ich pomocy!
laporteki
 

Postprzez Darek » So, 21 cze 2008, 09:46

Przepisy są aktualne, nie można się do niczego "przyczepić".
Policja prawdopodobnie pomiędzy wykryciem wykroczenia a wystawieniem mandatu ustalała, czy w ogóle masz uprawnienia do prowadzenia pojazdu, którym się poruszałaś ponieważ w CEPiKu nie ma danych kierowców posługujących się papierowymi dokumentami praw jazdy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » So, 21 cze 2008, 12:11

Jest dokładnie tak jak mówisz Darku.
laporteki
 

Postprzez franek » Pn, 23 cze 2008, 03:08

Witam. Wielu moich znajomych ma jeszcze stare prawo jazdy i ich nie wymieniają twierdząc, że zarządzenie w tej sprawie nie może zmienić ustawy i dalej jeżdżą na starych pr,j. Jak jest naprawdę. bo przecież faktycznie ustawy nie zmieniono.
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 23 cze 2008, 14:35

Moim zdaniem na terytorium RP można posługiwać się papierowym prawem jazdy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości