brak meldunku - konsekwencje ?

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

brak meldunku - konsekwencje ?

Postprzez Alutek » Pn, 18 sie 2003, 10:54

Jakie konsekwencje moze wywołać brak stałego zamledowania ?
Sprzedajemy mieszkanie i muszę się wymeldować, a w nowym domu nie mogę się jeszcze zameldować, bo jest w trakcie załatwiania odbioru. Jesli się wymelduję bede przez jakis czas "bezdomna", choć w dowodzie nic mi nie wpiszą (mam jeszcze stary), dostanę tylko zaświadczenie...
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 18 sie 2003, 14:07

Jakie konsekwencje moze wywołać brak stałego zamledowania ?


TU ZOBACZ

Konsekwencji nikt nie wyciąga, narazie.
CHomik
 

Postprzez Marcin » Pn, 18 sie 2003, 14:29

Teoeretycznie jest to wykroczenie, praktycznie dziś jednak nieścigane, chyba że ktoś chce się do kogoś przyczepić i szuka punktu zaczepienia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Cz, 21 sie 2003, 09:02

To już nie można byc bezdomnym ? ;)

A poważnie, meldowałam ostatnio babcię na pobyt czasowy i dowiedziałam się, ze do starych dowodów nic już nie wpisuje się, więc informacja:
"Fakt zameldowania i wymeldowania odnotowuje się w dowodzie tożsamości."
jest chyba nieaktualna. Czytałam też na innym forum niepotwoierdzoną plotkę, ze do zameldowania sie w nowym domu nie jest potrzebny odbiór, wystarczy samo nadanie numeru, ale coś mi sie wierzyć w to nie chce...
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 21 sie 2003, 13:58

A poważnie, meldowałam ostatnio babcię na pobyt czasowy i dowiedziałam się, ze do starych dowodów nic już nie wpisuje się, więc informacja:
"Fakt zameldowania i wymeldowania odnotowuje się w dowodzie tożsamości."
jest chyba nieaktualna.


W obecnym stanie prawnym do dowodu osobistego wpisuje się adres zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące tylko w przypadku braku zameldowania na pobyt stały. Zmiana miejsca zameldowania, wpisywanego do dowodu osobistego, wymaga jego wymiany.

Czytałam też na innym forum niepotwoierdzoną plotkę, ze do zameldowania sie w nowym domu nie jest potrzebny odbiór, wystarczy samo nadanie numeru, ale coś mi sie wierzyć w to nie chce...


Jest to prawda, choć wciąż trudno docierająca do urzędników... Do 19.06.2002 r. obowiązywał art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który stanowił, że przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące należy przedstawić potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie.. Przepis ten został jednak uznany przez TK za niezgodny z art. 52 ust. 1 i art. 83 w związku z art. 2 Konstytucji (wyrok z dnia 27 maja 2002 r.
sygn. akt K. 20/01), w konsekwencji czego przestał obowiązywać. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 2002 r., III RN 183/2001, stwierdzając, co następuje: Po utracie mocy obowiązującej przez art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Tekst jednolity: Dz. U. 1984 r. Nr 32 poz. 174 ze zm.), w wyniku ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r. K 20/2001 (Dz. U. 2002 r. Nr 78 poz. 716), przedstawienie potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, nie stanowi już przesłanki zameldowania osoby na pobyt stały lub czas trwający ponad dwa miesiące.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Cz, 28 sie 2003, 11:16

Dzięki Marcinie. Byłam w biurze meldunkowym i faktycznie, można sie zameldować na budowie, Urzędniczka była tym wyraźnie zmartwiona ;), musi być tylko nadany numer nieruchomości. Tyle, ze teraz powstaje problem z ulgą budowlaną... Czy jeśli zamelduję się na placu budowy stracę ulgę, czy nie ? Czy budynek w trakcie budowy, w którym ktoś jest zameldowany, jest zasiedlony, czy nie ???
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron