czy podlega podziałowi mieszkanie kupione za pieniądze żony

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

czy podlega podziałowi mieszkanie kupione za pieniądze żony

Postprzez stynka » Śr, 30 sie 2006, 12:42

jestem żoną mojego męża, każde z nas posiada wlasnościowe mieszkanie. sprzedaliśmy moje i chcemy kupić większe dokladając troszkę z kredytu. czy jeśli się rozejdziemy (pewnie nie ale ....) to czy to mieszkanie będzie podlegalo podzialowi majątku ? nie podpisywaliśmy żadnych dokumentów dotyczących rozdzielności
stynka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Prawo do mieszkania

Postprzez Cyrkonia » Śr, 30 sie 2006, 15:44

Moim zdaniem, jeżeli to była pani odrębna własność, to część mieszkania w tej kwocie nadal taką pozostanie.
Cyrkonia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 30 sie 2006, 19:19

Zakładam, że Twoje pierwsze mieszkanie nabyłaś przed zawarciem małzeństwa.

Jeśli tak, to myślę że to jaki będzie los tego mieszkania zależy od tego co Wy jako małżonkowie postanowicie (oświadczycie) przy sporządzaniu aktu notarialnego.

Jeśli będzie oświadczenie że mieszkanie kupujesz tylko Ty i wchodzi ono do Twojego majątkju odrębnego - będzie ono Twoim majątkiem odrębnym a część ceny opłacona z kredytu będzie nakładem na Twój majątek odrębny najprawdopodobniej z majątku wspólnego (można żądać zwrotu takiego nakładu przy ewentualnym późniejszym podziale majątku wspólnego)

Jeśli nowe mieszkanie kupicie razem i oświadczycie, że wchodzi ono do majątku wspólnego (dorobkowego) wówczas będzie ono wspólne i podlegać będzie ewentualnemu podziałowi w przyszłości na zasadach ogólnych a zapłacona w cenie wartość pochodząca ze sprzedaży Twojego poprzedniego mieszkania stanowiącego majątek odrębny będzie stanowiła Twój nakład z majątku odrębnego na majątek wspólny - a zatem będziesz mogła domagać się zwrotu tego nakłądu w razie podziału majątku). Oczywiście w takim wypadku wydaje mi się że w Twoim interesie byłoby dopilnowanie by w akcie notarialnym, wyraźnie było zaznaczone, że część ceny za nowe mieszkanie kupowane do majątku wspólnego pokrywana jest z Twojego majątku odrębnego

Powyższe to tylko mój osobisty pogląd. Na co dzień nie zajmuję się sprawami ustrojów majątkowych małzeńskich, więc dobrze by było żebyś skonsultowała to np. u notariusza przed dokonaniem zakupu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez stynka » Pt, 1 wrz 2006, 10:10

dziękuję bardzo za odpowioedź. mam jeszcze jedno pytanie czy jesli mieszkanie będzie zapisane na mnie i na męża ale spiszemy u notariusza że jesli dojdzie między nami do rozwodu to mąż dobrowolnie zrzeka się "mojej " części tego mieszkania które wlaśnie teraz chcemy kupić - to czy będzie to respektowane przez sąd podczas ewentualnej sprawy rozwodowej ???
stynka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 12 wrz 2006, 11:47

czy będzie to respektowane przez sąd podczas ewentualnej sprawy rozwodowej ???


Moim zdaniem nie.

Art. 35. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

"W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku."
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości