• Porady prawne
Euro-tax.pl

Rozpad spólki cywilnej (kradzież samochodu)

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Rozpad spólki cywilnej (kradzież samochodu)

Postprzez thuGG » So, 29 kwi 2006, 12:01

Witam!

Mój ojciec i pewien pan są wspólnikami, prowadzą małą firmę przewozową (społka cywilna, przewóz osob do niemiec). Ostatnio skradziono nam busa, wspólnik zwalił winę na nas i powiedział abyśmy to my pokryli straty (znaczy się odkupili busa, samochód nie był ubezpieczony, nie wiem czemu, proszę w to nie wnikać).
Zgodziliśmy się, że odkupimy busa, bo skradziono go od nas spod domu. Poza tym posiadamy jeszcze jednego busa, który jest wspólny (ten poprzedni też był). Wspólnik niestety zaczął coś kręcić, bo nagle powiedział, że on sobie kupił już nowego busa, powiedział abyśmy my kupili sobie też nowego, a do tego oddali mu połowę równowartości skradzionego busa (w dodatku połowę ceny za jaką go kupiliśmy, a nie jego wartość rynkową). Nie stać nas na takie rozwiązanie, poza tym już nie ufamy wspólnikowi.
My chcieliśmy załatwić sprawę w sposób, że odkupujemy busa i wszystko wraca do normy. W sytuacji która zaistniała chcemy odłączyć się od wspólnika. I teraz pytania:

1. Jak wygląda sprawa podziału takiej spólki, chodzi mi o wspolne własności?
2. Jak wogole wygląda sprawa z rozliczaniem się za skradzionego busa (był on przeciez wspolny, pech chciał, ze skradziono go od nas spod domu, a nie od niego)?
3. Co jeszcze powinienem wiedziec jesli chodzi o podział takiej spółki?
thuGG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość