• Porady prawne
Euro-tax.pl

likwidacja spółki cywilnej

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

likwidacja spółki cywilnej

Postprzez Loader » Śr, 25 maja 2005, 08:47

Jak w najprostszy sposób zlikwidowac s.c. poniewaz nie moge sie ze wspolnikiem dogadac
Loader
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Śr, 25 maja 2005, 10:40

Jak w najprostszy sposób zlikwidowac s.c. poniewaz nie moge sie ze wspolnikiem dogadac


Zejść :)


A poważnie to wystąpić ze spółki.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 25 maja 2005, 14:42

Do rozwiązania spółki cywilnej może dojść w przypadku jednomyślnej uchwały wspólników, wystąpienia zdarzeń przewidzianych w umowie spółki, rozwiązania spółki przez sąd z ważnych powodów, a także wtedy, gdy pozostał w niej tylko jeden wspólnik (wspomniane wyżej "zejście").

Zgodnie z art. 874 § 1 kc, rozwiązania spółki w drodze orzeczenia sądowego może domagać się każdy z wspólników w razie zaistnienia ważnych powodów. Powody te mogą być różnorodne ale muszą mieć charakter wyjątkowy i dotyczyć spółki jako całości, a nie tylko jednego wspólnika lub grupy wspólników. Powinny to być powody tego rodzaju, iż interes wspólnika nie zostanie zabezpieczony przez wypowiedzenie jego własnego udziału.
Zarówno prawo wystąpienia ze spółki poprzez wypowiedzenie udziału, jak i prawo żądania rozwiązania umowy spółki przysługują, gdy zaistnieją ważne powody. Ustawa nie ogranicza możliwości korzystania z tych uprawnień. Oznacza to, że to wspólnik spółki cywilnej w przypadku zaistnienia ważnych powodów jest uprawniony do wyboru prawa, z którego skorzysta – żądania rozwiązania spółki bądź wypowiedzenia udziału. Jednak w sytuacji, gdy wspólnik żąda rozwiązania spółki, sąd może uznać, iż zaspokojenie jego żądań jest w okolicznościach danej sprawy nadużyciem prawa podmiotowego, gdyż jego interes prawny mógłby zostać dostatecznie zabezpieczony przez wystąpienie ze spółki, co pozwoliłoby spółce istnieć nadal w zmienionym składzie osobowym.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości