Decyzja US w sprawie 10% podatku

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

Decyzja US w sprawie 10% podatku

Postprzez Aletka » Wt, 3 sty 2006, 14:13

Witam,
oto skrot sytuacji:
przed uplywem 5 lat sprzedalam mieszkanie (splacilm kredyt zaciagniety na to mieszkanie ale wtedy powiedziano mi ze to nie kwalifikuje sie pod postanowienia ustawy o podatku ), zglosilam to do US odraczajac sobie na 2 lata splate,
gdy zblizal sie termin wystapilam do US o umorzenie naleznosci podatkowych, urzad na podstawie posiadanych i dostarczonych dokumentow stwierdzil ze nie mam zaleglosci podatkowych i umorzyl postepowanie jako bezprzedmiotowe.

W miedzyczasie z racji przeprowadzki zmienilam US.
Nowy US znie wiem dlaczego z urzedy wznowil postepowanie o ten podatek 10% od sprzedazy mieszkania. Dostal te same dokumenty co poprzedni plus wydana przez tamten US decyzje.

I teraz pytanie:
Czy nowy US moze wydac odmienna od poprzedniego decyzje? Czy w konkretnej sprawie dyana juz raz decyzja moze byc wiazaca dla innego US.

Prosze o odpowiedz
Pozdrawiam
Malgorzata
Aletka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 3 sty 2006, 19:47

Decyzję można wzruszyć tylko w wyjątkowych - ściśle wskazanych przez prawo - wypadkach. Czy w sprawie tej wznowiono postępowanie w drodze formalnego (pisemnego) postanowienia, a jeśli tak, to jak uzasadnione było to postanowienie o wznowieniu?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Konstans » Wt, 3 sty 2006, 20:43

urzad na podstawie posiadanych i dostarczonych dokumentow stwierdzil ze nie mam zaleglosci podatkowych i umorzyl postepowanie jako bezprzedmiotowe.

I prawidłowo, bo jeszcze wtedy nie było zaległości podatkowych. One powstają po przekroczeniu terminu płatności.

Najprawdopodobniej nowy urząd nie wznowił postępowania, które umorzono jako bezprzedmiotowe, tylko w formie nowej decyzji odniósł się do faktu, że nie spełniłaś warunków oświadczenia o przeznaczeniu przychodu na tzw. cele mieszkaniowe i nie zapłaciłaś podatku wg przepisu art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Konstans
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aletka » Śr, 4 sty 2006, 10:36

Zle sie wyrazilam, to nie bylo wznowienie tylko postanowienie o wszczeciu postepowania, sprawe o umorzenie wnioslam do pierwsego US miesiac przed uplywem terminu, sprawa przeciagnela sie sporo za termin i zostala wydana taka decyzja.
Faktem jest ze juz wtedy bylam zgloszona w drugim urzedzie ale zobowiazanie powstalo przeciez jeszcze w pierwszym i do niego zwrocilam sie jak wyzej. Skoro nie bylo zaleglosci czemu sprawa ciagnela sie pare miesiecy z decyzjami przedluzajacymi termin zalatwienia i koniecznoscia dostarczenia dowodow a nie jedna stwierdzajaca ze to nie lezy w ich kompetencji?
Niestety nie mam przed oczami tej decyzji, ale wydaje mi sie ze zostala ona wydana jako spelnienie wymagan ustawy czyli uznano ze splacilam przychodem ze sprzedazy mieszkania kredyt i w zwiazku z tym nie mam zaleglosci podatkowych.

Czy drugi US moze uznac ze nie lapie sie na takie uzasadnienie i wydac odmienna dezucje?
Aletka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

podatek 10 % od sprzedaży mieszkania

Postprzez Hannna » So, 7 sty 2006, 00:13

Małgosiu!

Wystąp z oficjalnym pismem do nowego US, opisz jaka decyzja zapadła w twojej sprawie w tamtym US i poproś o wiążącą interpretację prawa w tej sprawie, oczywiście także na piśmie. To na początek.

Pozdrawiam
Hania
Hannna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość