podstawa podatku od nieruchomości

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

podstawa podatku od nieruchomości

Postprzez rafal » Cz, 11 lis 2004, 16:59

witam
Zgodnie z art.4 ust.1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podstawą opodatkowania w przypadku gruntów jest ich powierzchnia. W mojej sytuacji zajmuję 20 metrów kwadratowych olbrzymiej działki o pow.5000metrów kwad(ewidencja gruntów).
Czy podatek płacę za 20 metrów czy za całość działki czyli za 5000 metrów?
Moim zdaniem musze regulowac podatek za całą powierzchnię czyli za 5000, mimo ze faktycznie użytkuję 20 metrów. Podstawą wymiaru ciężarów publicznoprawnych jest przecież ewidencja gruntów i budynków (art.21 ust1. ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne), a w ewidencji jest wpisana działka o pow.5000. Jedynym wyjściem będzie wydzielenie mniejszej działki i dokonaie odpowiednich zmian w ewidencji. Nie pamietam, ale chyba widziałem kiedyś orzeczenie NSA dotyczaca przedstawionego problemu.

rafał
rafal
 

Postprzez Marcin » Pt, 12 lis 2004, 19:56

Jaki jest status prawny reszty działki (tej większej części) - podaj więcej szczegółów.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Pt, 12 lis 2004, 21:18

właścicielem działki jest skarb państwa, więc podatek płaci posiadacz zależny, który jest zobowiązany do zawarcia umowy użytkownia gruntu zgodnie z art.20 i n.prawa wodnego w związku ze znajdowaniem się na działce urządzen komunalnych. rozmawiałem dziś z pania z refetratu podatków lokalnych własciwego urzędu która poinformowała mnie , że uzytkownik będzie zobowiązany jedynie do płaceniapodatku za faktycznie uzytkowaną cześc gruntu, okresloną w umowie, tj. za 20metrów.nie podała mi jednak podstawy prawnej. sam nieznalazłem w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych podstawy do takiego stanowiska jekie przedstawiła pani z urzedu

rafał
rafal
 

Postprzez muchomorek » So, 13 lis 2004, 00:43

rozmawiałem dziś z pania z refetratu podatków lokalnych własciwego urzędu która poinformowała mnie , że uzytkownik będzie zobowiązany jedynie do płaceniapodatku za faktycznie uzytkowaną cześc gruntu, okresloną w umowie, tj. za 20metrów.nie podała mi jednak podstawy prawnej. sam nieznalazłem w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych podstawy do takiego stanowiska jekie przedstawiła pani z urzedu

rafał

Pani ma rację. A w kwestii podstawy prawnej nie wiedziała ???
Wybrane elementy z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Art. 3. 1. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3,
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3) użytkownikami wieczystymi gruntów,
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,


Art. 4. 1. Podstawę opodatkowania stanowi:
1) dla gruntów – powierzchnia,
muchomorek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości