postepowanie upominawcze

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

postepowanie upominawcze

Postprzez ag8nie8szka » Wt, 15 lis 2005, 21:27

witam.mam dwa pytania.
po pierwsze czy poreczyciel spłacający za dłuznika głównego pozyczke wpłacając stałe kwoty przez okres 3 lat moze dochodzić po splacie pozyczki odsetek od poszczególnych wpłat pomimo, że nie wzywał dłuznika głównego ani nie informował o dokonanych wpłatach. (choć ten zapewne wiedzial,że poreczyciel za niego spłaca).
drugie pytanie : czy w post upominawczym pomiedzy dwoma osobami fizycznymi konieczne jest wezwanie dłużnika do zapłaty?
dzieki, pozdrawiam, agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 15 lis 2005, 21:38

czy poreczyciel spłacający za dłuznika głównego pozyczke wpłacając stałe kwoty przez okres 3 lat moze dochodzić po splacie pozyczki odsetek od poszczególnych wpłat pomimo, że nie wzywał dłuznika głównego.


Moim zdaniem nie. Wierzyciel musi go wezwać (najlepiej dla jasności wyznaczając termin zapłaty) i dopiero po tym wezwaniu (terminie) dłużnik będzie w opóźnieniu.

drugie pytanie : czy w post upominawczym pomiedzy dwoma osobami fizycznymi konieczne jest wezwanie dłużnika do zapłaty?


Ponownie, moim zdaniem, nie. Wezwanie do dobrowolnej zapłatyy jest wymagane tylko w postępowaniu przed Sądem gospodarczym a jego brak jest traktowany przez ten Sąd jak brak formalny pozwu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » Wt, 15 lis 2005, 22:09

ale przeciez poreczyciel wstępuje z mocy ustawy w prawa zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego świadczenia (art. 518 § 1 pkt 1)
a co za tym idzie staje sie wierzycielem co do wysokości dokonanych wpłat w miejsce innego wierzyciela wzgledem którego dłuznik wiedział przeciez ,że jest w zwłoce.
gdyby nie wpłata poreczyciela to te odsetki naliczyłby wierzyciel pierwotny wiec poreczyciel wplacajac jakas kwote wchodzi w prawa wierzyciela poprzedniego w tym zakresie..
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 15 lis 2005, 22:16

ale przeciez poreczyciel wstępuje z mocy ustawy w prawa zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego świadczenia (art. 518 § 1 pkt 1)


Przyznaję że o tym nie pomyślałem ale trudno mi zająć stanowisko ad hoc, a nie mam pod ręką żadnego komentarza do k.c.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » Wt, 15 lis 2005, 23:01

jakkolwiek, dzieki serdecznie i pozdrawiam:))
agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości