pracodawca nie płaci poborów w terminie :/

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

pracodawca nie płaci poborów w terminie :/

Postprzez dlon_w_potrzebie » Śr, 2 lis 2005, 21:59

Od ponad pół roku mój pracodawca nie płaci poborów w terminie. Wypłaca je z prawie miesiecznym opóźnieniem, tłumacząc się trudną sytuacją zakładu pracy. Nie wiem co w takiej sytuacji robić. Zmęczona jestem ciągłym czekaniem na pieniądze. Chciałabym coś zrobić w tej sytuacji, w jakiś sposob zmobilizować go do płacenia albo czymś go postraszyć (?) , ewentualnie zwolnić się,ale najlepiej z jakiegoś paragrafu, tylko nie wiem jakiego , żebym mogła zarejestrować się jako osoba bezrobotna.
Proszę o poradę. Może ktoś miał podobną sytuację?
dlon_w_potrzebie
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 2 lis 2005, 22:18

Od ponad pół roku mój pracodawca nie płaci poborów w terminie. Wypłaca je z prawie miesiecznym opóźnieniem, tłumacząc się trudną sytuacją zakładu pracy. Nie wiem co w takiej sytuacji robić. Zmęczona jestem ciągłym czekaniem na pieniądze. Chciałabym coś zrobić w tej sytuacji, w jakiś sposob zmobilizować go do płacenia albo czymś go postraszyć (?) ,


Np. Państwową Inspekcją Pracy lub Sądem Pracy i odsetkami za opóźnienie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Cz, 3 lis 2005, 16:17


Np. Państwową Inspekcją Pracy

u mnie byli. 500 zł mandatu dla właściciela sytuacji nie poprawiło bo to śmiech... Sam powiedział, że woli co miesiac płacic 500 zł kary bo goto taniej wyniesie.

odsetkami za opóźnienie.

i tak nie wypłaci
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 16:27

ewentualnie zwolnić się,ale najlepiej z jakiegoś paragrafu, tylko nie wiem jakiego , żebym mogła zarejestrować się jako osoba bezrobotna.


Art. 55 § 1 [1] kp.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 4 kwietnia 2000 r.
I PKN 516/99

OSNAPiUS 2001/16/516

Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 1[1] kp) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez gosiaw » Cz, 3 lis 2005, 16:31

ewentualnie zwolnić się,ale najlepiej z jakiegoś paragrafu, tylko nie wiem jakiego , żebym mogła zarejestrować się jako osoba bezrobotna.


Art. 55 § 1 [1] kp.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 4 kwietnia 2000 r.
I PKN 516/99

OSNAPiUS 2001/16/516

Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 1[1] kp) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.



Oooo właśnie! Zasiłek (jeśli ci przysługuje) dostaniesz bez wyczekiwania.
gosiaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 3 lis 2005, 21:09

Np. Państwową Inspekcją Pracy

u mnie byli. 500 zł mandatu dla właściciela sytuacji nie poprawiło bo to śmiech... Sam powiedział, że woli co miesiac płacic 500 zł kary bo goto taniej wyniesie.
[/quote]

Po pierwsze, nie wierzę że wydatek 500 zł miesięcznie powoduje że wychodzi dla pracodawcy taniej ;)
Po drugie, jeśli sytuacja się powtarza mimo mandatu to ocena tego w istotny sposób się zmienia, gdyż pracodawca może kwalifikować się na postępowanie karne z art. 218 § 1 k.k. czyli za uporczywe naruszanie praw pracownika.
A w konsekwencji pracodawca może stanąć wobec dużo poważniejszego zagrożenia jeśli chodzi o karę i konsekwencje jego zachowania
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 21:57

Po pierwsze, nie wierzę że wydatek 500 zł miesięcznie powoduje że wychodzi dla pracodawcy taniej ;)


Może w tym sensie, że może przez jakiś czas obracać pieniędzmi, które powinien wypłacić pracownikom...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dlon_w_potrzebie » Cz, 3 lis 2005, 22:09

On nie tylko zatrzymuje nasze pobory, ale również nie wypłaca pieniędzy przekazanych przez ZUS na zasiłki chorobowe i rodzinne , oraz macierzyńskie. Cały czas obraca tymi piędzmi i nie wiem co ZUS na to.
dlon_w_potrzebie
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 22:59

W takiej sytuacji dopuszcza się dodatkowo wykroczenia z art. 98 ust.1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie, podlega karze grzywny do 5 000 złotych.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Wt, 15 lis 2005, 09:01


Po pierwsze, nie wierzę że wydatek 500 zł miesięcznie powoduje że wychodzi dla pracodawcy taniej ;)

co wolisz? zapłącić 500 zł czy przeciągnąć wypłatę 100.000 zł dla pracowników o miesiąc?

Po drugie, jeśli sytuacja się powtarza mimo mandatu to ocena tego w istotny sposób się zmienia, gdyż pracodawca może kwalifikować się na postępowanie karne z art. 218 § 1 k.k. czyli za uporczywe naruszanie praw pracownika.
A w konsekwencji pracodawca może stanąć wobec dużo poważniejszego zagrożenia jeśli chodzi o karę i konsekwencje jego zachowania

tak, następna kara wyniesie 1000 zł.
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości