Mój pracodawca

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Mój pracodawca

Postprzez Marianna » So, 19 kwi 2003, 14:46

Byłam zatrudniona w 2 firmach na pół etatu za 1/2 najniższego wynagrodzenia.
Zatrudniona od 01.02.03r. na stanowisku referent d/s biurowych. Pracodawca jest właścicielem trzech firm- spółek z o.o. W trzeciej z nich nie byłam zatrudniona ale miałam obowiązek obsługiwać tą firmę. Na FV wystawionych z niej widnieją moje podpisy.
Termin wynagrodzenia wg umowy o pracę (3-miesięczny okers próbny) upływał do 10-tego kolejnego miesiąca. Do dziś nie dostałam wypłat z ani jednej firmy za żaden miesiąc. Od 20.03 jestem na chorobowym.
20.03. dostarczyłam mu zwolnienie L4 a on postanowił mnie zwolnić. Wystawił mi wypowiedzienie z dniem 19.03. na okres do 1.04.br - więc wstecznie. Wypowiedzenie z powodu "niewywiązywania się z zakresu obowiazków" dostałam listem poleconym 21.03 br. (nadane 20 marca).
Problem w tym, że przy podpisywaniu umowy o pracę nie dostałam żednego zakresu obowiązków. Nie podpisywałam że zapoznałam się z regulaminem pracy. Nie przechodziłam żadnego szkolenia BHP. itd itp Co jeszcze...? hmmm
Ogólnie wiadomo mi, że facet ma straszne problemy z płaceniem składek do ZUSu. W jednej z firm zostałam zgłoszona do ZUSu dopiero pod koniec marca. Nie płaci składek. Nie prowadzi listy płac. Nie jestem jedyną osobą która chodzi bez wypłaty od niego.

Co robić?
Marianna
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 19 kwi 2003, 15:54

Sprawa jest na tyle wielowątkowa, że pewnie forum nie będzie najlepszym miejscem na udzielenie Ci precyzyjnych rad. Dlatego polecam przespacerowanie się z wszystkim do Państwowej Inspekcji Pracy.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » So, 19 kwi 2003, 23:44

Dlatego polecam przespacerowanie się z wszystkim do Państwowej Inspekcji Pracy.

Względnie do prokuratury, po uprzedniej lekturze kodeksu karnego z zakresu art. 218- 220 :)
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 24 kwi 2003, 11:32

Byłam zatrudniona w 2 firmach na pół etatu za 1/2 najniższego wynagrodzenia.


Tzn. 2 razy po 1/2 etatu, czy łącznie 1/2 etatu ?

Zatrudniona od 01.02.03r. na stanowisku referent d/s biurowych. Pracodawca jest właścicielem trzech firm- spółek z o.o. W trzeciej z nich nie byłam zatrudniona ale miałam obowiązek obsługiwać tą firmę. Na FV wystawionych z niej widnieją moje podpisy.


Za mało podałaś szczegółów, aby moć zająć jednoznaczne stanowisko, niemniej nie jest wykluczone przyjęcie zawarcia w sposób dorozumiany umowy z ową trzecią spółką. Nie musiałaby to być umowa o pracę, mogłaby być także umowa cywilnoprawna (np. zlecenia). Natomiast umowę o pracę zawierałaś z konkretną spółką i ona jest Twoim pracodawcą. Właściciel nie mógł zatem zgodnie z przepisami wymagać od Ciebie w ramach umowy zawartej ze spółką X dokonywania czynności na rzecz innego podmiotu (spółki Y).

Termin wynagrodzenia wg umowy o pracę (3-miesięczny okers próbny) upływał do 10-tego kolejnego miesiąca. Do dziś nie dostałam wypłat z ani jednej firmy za żaden miesiąc.


Radziłbym Ci zwrócić się do PIP. Nie wyklucza to także wystąpienia z pozwem do sądu pracy o zapłatę (jako pracownik nie ponosisz kosztów sądowych).

Od 20.03 jestem na chorobowym.
20.03. dostarczyłam mu zwolnienie L4 a on postanowił mnie zwolnić. Wystawił mi wypowiedzienie z dniem 19.03. na okres do 1.04.br - więc wstecznie. Wypowiedzenie z powodu "niewywiązywania się z zakresu obowiazków" dostałam listem poleconym 21.03 br. (nadane 20 marca).


Skoro była z Tobą zawarta umowa o pracę na okres próbny 3-miesięczyny, pracodawca mógł ją rozwiązać za wypowiedzeniem (art. 32 § 1 pkt 1 kp.), z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia (art. 34 pkt 3 kp.). Obowiązek podania uzasadnienia dotyczy wypowiedzenia tylko umowy na czas nie określony (art. 30 § 5 kp.), natomiast pracodawca nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia umowy na okres próbny. Jeśli pracodawca w takiej sytuacji wskaże wadliwie przyczynę wypowiedzenia, nie ma to wpływu na skuteczność i zgodność z prawem wypowiedzenia.
Natomiast wygląda na to, że wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę było wadliwe, i to potrójnie, od strony formalnej.
Po pierwsze, zgodnie z art. 41 kp., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z Twojego opisu wynika, że najpierw wykazałaś pracodawcy niezdolność do pracy zaświadczeniem od lekarza, a dopiero później pracodawca dokonał wypowiedzenia. Naruszył zatem w ten sposób art. 41 kp.
Po drugie, wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli pracodawcy. Zgodnie zatem z art. 61 kc (w związku z art. 300 kp.), oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Skoro otrzymałaś list zawierający oświadczenie o wypowiedzeniu 21 marca, to dopiero wtedy mogło ono wywrzeć skutek prawny.
Po trzecie wreszcie, zgodnie z art. 30 § 2 [1] kp., okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Skoro zatem wypowiedzenie stało się skuteczne w piątek 21 marca, to okres wypowiedzenia zakończył się dopiero w sobotę 5 kwietnia i tego dnia umowa mogła się rozwiązać, a nie - jak przyjął pracodawca - 1 kwietnia.

Problem w tym, że przy podpisywaniu umowy o pracę nie dostałam żednego zakresu obowiązków. Nie podpisywałam że zapoznałam się z regulaminem pracy. Nie przechodziłam żadnego szkolenia BHP. itd itp


Nie ma to akurat wpływu na skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę na czas próbny (jak napisałem wyżej, pracodawca nie musi wówczas wskazywać przyczyny), nie jest natomiast wykluczone, że pracodawca naruszył inne przepisy kp. (np. art. 94 pkt 1 i 4 kp., art. 237 [3] § 2 kp.), co może go narazić na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia z art. 283 § 1 kp., a nawet przestępstwa z art. 220 kk.

Ogólnie wiadomo mi, że facet ma straszne problemy z płaceniem składek do ZUSu. W jednej z firm zostałam zgłoszona do ZUSu dopiero pod koniec marca. Nie płaci składek. Nie prowadzi listy płac. Nie jestem jedyną osobą która chodzi bez wypłaty od niego.


Wykroczenia z art. 282 § 1 pkt 1 kp. oraz art. 98 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, może nawet przestępstwa z art. 218 i 219 kk...

Co robić?


Po pierwsze, wystąpić do PIP.
Po drugie, zastanów się nad pozwem do sądu pracy. Z jednej strony możesz domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia (z odsetkami za okres opóźnienia), z drugiej strony - odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z art. 50 § 1 kp., jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać.
Po trzecie, możesz rozważyć zawiadomienie policji lub prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez pracodawcę wyżej wskazanych wykroczeń lub przestępstw.
We wszystkich tych sprawach powinnaś otrzymać pomoc i wskazówki od inspektora pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Mój pracodawca

Postprzez Adi1988 » Wt, 15 maja 2012, 09:00

Odnośnie skłądek ZUS zgłoś do odpowiedniego odziału, musisz mieć ze sobą dane firmy. Reszta zajmuj się już sam ZUS, ściąga składki wraz z odsetkami i nałożoną (odpowiedniej wysokości) karą.... Reszte spraw zgłoś do sadu pracy, pamietaj że w 95% sądy orzekają nakorzyść pracownika !!!
pozdrawiam Adi
Adi1988
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 15 maja 2012, 08:46


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron