sprzedaż nieruchomości w post. upadłościowym

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

sprzedaż nieruchomości w post. upadłościowym

Postprzez Marcos » Pn, 1 sie 2005, 14:16

Witam.
Zagadnienie dotyczy sytuacji powstałej na tle ustawy-postępowanie upałościowe i naprawcze. A mianowicie: syndyk masy upadłości spółki znajdującej się w upadłości zamierza sprzedać nieruchomośc należącą do tej spóki. Nieruchomość ta posiada w księdze wieczystej wpisy zarówno w dziale III (ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji), jak i dziale IV (obciązenia hipoteką). Dodam, że jestem zainteresowany zakupem takiej nieruchomości. Pytanie jest następujące: czy dokonanie sprzedaży przez syndyka w post. upadłościowym spowoduje - w myśl art. 313 w/w ustawy- wygaśnięcie wszystkich praw (osobistych i rzeczowych) osób trzecich ujawnionych w KW? Innymi słowy czy sprzedaż taka w cenie ustalonej przez syndyka spowoduje pełne "wyczyszczenie" księgi, z tym skutkiem że nabywca nie będzie zobowiązany - oczywiście oprócz zapłaty ceny - do uregulowania pozostałych ujawnionych długów np. wierzycieli rzeczowych z tytułu hipoteki. Mi osobiście najsensowniejszy wydaje się ten wariant, ale być może ktoś ma co do tego pewność.
Pytanie nr 2 uzależnione jest od "pozytywnej dla kupującego" odpowiedzi na pyt nr 1: w jakim trybie nastąpiłoby wykreślenie wpisó z KW-czy wnioskowałby o to syndyk czy też nabywaca nieruchomości? No i czy Sąd musiałby obligatoryjnie - na podstawie dokumentacji sprzedaży - wykreślić wszelkie wpisy w KW?
Proszę o podzielenie się swoją wiedzą,za co z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Marcos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Pn, 1 sie 2005, 18:02

[quote]

Pytanie jest następujące: czy dokonanie sprzedaży przez syndyka w post. upadłościowym spowoduje - w myśl art. 313 w/w ustawy- wygaśnięcie wszystkich praw (osobistych i rzeczowych) osób trzecich ujawnionych w KW? Innymi słowy czy sprzedaż taka w cenie ustalonej przez syndyka spowoduje pełne "wyczyszczenie" księgi, z tym skutkiem że nabywca nie będzie zobowiązany - oczywiście oprócz zapłaty ceny - do uregulowania pozostałych ujawnionych długów np. wierzycieli rzeczowych z tytułu hipoteki. Mi osobiście najsensowniejszy wydaje się ten wariant, ale być może ktoś ma co do tego pewność. [quote]


z art.313 wyraźnie wynika, iz sprzedaż nieruchomości (zawrcie umow) powoduje wygaśniecie praw rzeczowych na niej , praw i roszczen osobistych. Ponadto do sprzedazy stosujemy przepisy o skutkach sprzedazy w postęp.egekucyjnym.
z komentarza Z.Œwiebody do art.313 ustawy o postęp. upadlościowego i naprawczym
"Skutki prawne sprzedaży nieruchomości zatem następują tak, jak skutki prawne sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym, z odrębnościami przewidzianymi w art. 313 ust. 2-4. (...)Nabywca nieruchomości staje się właścicielem bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać, nie przysługują mu roszczenia z tytułu rękojmi za wady rzeczy; przeciwko nabywcy nie można również podnosić zarzutów co do ważności nabycia (art. 879 k.p.c.), skutki prawne sprzedaży ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym regulują art. 871, 874, 878 k.p.c. Następuje tu pełne zrównanie zbycia w postępowaniu upadłościowym ze zbyciem w postępowaniu egzekucyjnym. "

[quote]
Pytanie nr 2 uzależnione jest od "pozytywnej dla kupującego" odpowiedzi na pyt nr 1: w jakim trybie nastąpiłoby wykreślenie wpisó z KW-czy wnioskowałby o to syndyk czy też nabywaca nieruchomości? No i czy Sąd musiałby obligatoryjnie - na podstawie dokumentacji sprzedaży - wykreślić wszelkie wpisy w KW?[quote]


Zgodnie z art.314 podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej. Wydaj emi się że wniosek o wykreslenie z kw obciażen nieruchomosci zgłasza syndyk przedkładając w/w plan

rafał.
rafal
 

Postprzez Marcos » Wt, 2 sie 2005, 08:36

Wielkie dzięki Rafale za zainteresowanie tematem i za odpowiedź. Sytuacja prawna rozjaśniła mi się już całkowicie:)
Pozdrawiam.
Marcos
Marcos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kuba-200 » Wt, 2 sie 2005, 18:07

a co w takim wypadku z podatkiem od nieruchomości.
Jeżeli istnieje i mimo to nieruchomośc została sprzedana.
Czy nabywca był w obowiązku sprawdzić,a jeżeli nie sprawdził
to kto go ma zapłacic .
Nabywca czy poprzedni właściciel nieruchomości.
kuba-200
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości