nauczyciel niesłyszący

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

nauczyciel niesłyszący

Postprzez monikadobrowolska » N, 17 lip 2005, 18:40

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie problemu dotyczącego mojego zatrudnienia w szkole dla głuchych, jak również uprawnień mojego pracodawcy.
Od dzieciństwa jestem osobą niesłyszącą, w pełni zrehabilitowaną, ukończyłam szkoły masowe i studia w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunku surdopedagogika. Po uzyskaniu tytułu magistra zostałam przyjęta w roku 1997 do pracy w charakterze nauczyciela w Instytucie Głuchoniemych, jak również zostałam przyjęta na podstawie lekarza Medycyny Pracy, który nie widział przeciwwskazań. Otrzymuję dodatkowo jako niesłyszący nauczyciel dodatek z Wydziału Oświaty, który preferuje to tym, że mam lepszy kontakt z niesłyszącymi dziećmi. Po ośmiu latach zatrudnienia w tej placówce obecnie przygotowywuję się na stopień nauczyciela dyplomowanego.
W roku 2001 w grudniu wystąpiłam o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o stopniu Niepełnosprawności w Piasecznie w dniu 9.01.2002 roku przyznał mi na podstawie badań lekarskich i badań audiometrycznych (posiadam obustronny głęboki stopień ubytku słuchu) umiarkowany stopień niepełnosprawności. Niepełnosprawność moja datuje się od urodzenia, moi rodzice są głuchoniemi. Posiadam aparat słuchowy, bez którego nie wyobrażam sobie funkcjonowania w świecie słyszących. Na drugie ucho nie słyszę nawet w aparacie. Komunikuję się z otoczeniem bez większych problemów ( tylko w przypadku 1 na 1), jednak w większym gronie lub podczas wystąpień publicznych czy też rozumienia treści np. z TV jestem całkowicie bezradna. Potrzebuję wówczas pomocy tłumacza. W związku z otrzymaniem orzeczenia wystąpiłam o zasiłek pielęgnacyjny. I tu zaczęły się moje problemy. Proszę o udzielenie mi konkretnych odpowiedzi na moje pytania.
1. Pracuję jako nauczyciel w szkole dla głuchych (pensum nauczyciela wynosi 18 godzin pracy w szkole, pracownikowi z ustalonym stopniem niepełnosprawności przysługuje 35 godzin pracy + 10 dni dodatkowego urlopu) – czy dyrektor może na moją prośbę udzielić mi nadgodzin, godzin zastępstw, wychowawstwa w klasie, dodatkowych dyżurów itp. Jeśli tak, to w jakim wymiarze godzin i na jakich warunkach. Jeśli chodzi o dodatkowe dni urlopu, chciałabym z nich całkowicie zrezygnować.
2. Czy podczas wyjść z klasą np. na wycieczki czy wyjścia poza teren szkoły muszę mieć dodatkową pomoc w osobie słyszącej (nadmieniam, że nie widzę przeszkód w samodzielnych wyjściach z klasą liczącą 6-7 dzieci, radzę sobie z dziećmi doskonale). Pomoc drugiej osoby jest mi potrzebna tylko w określonych sytuacjach, najczęściej wtedy kiedy jest konieczne skorzystanie ze słuchu. W zasadzie, gdy przebywam z dziećmi niesłyszącymi, jestem jakby wzorem dla nich, że zawsze sobie można dać radę i być osobą samodzielną i z dużą asertywnością.
3. W razie wypadku ucznia podczas mojej opieki wychowawczej, wycieczki czy dyżurów w szkole – wiem, że jestem jako nauczyciel i wychowawca odpowiedzialna za wypadek. Czy w związku z tym dyrektor może być pociągnięty do odpowiedzialności, gdyż przyjął mnie do pracy, a nie miałam drugiej osoby do pomocy w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Osobiście czuję się jako wychowawca klasy w pełni odpowiedzialna za zdrowie i życie moich podopiecznych, ale chciałabym jednak mieć pewność, że mój pracodawca nie będzie ponosił za to odpowiedzialności.
4. W szkole dla głuchych pracuje wiele innych Niesłyszących nauczycieli o podobnej sytuacji jak ja. Część z nich nie wystąpiła o ustalenie stopnia niepełnosprawności, w obawie o wynikające z tego późniejsze problemy. Czy w związku z tym dla mojego dobra powinnam zrezygnować ze stopnia niepełnosprawności i z zasiłku pielęgnacyjnego i udawać, że jestem osobą słyszącą nie wymagającą żadnej opieki.

Bardzo lubię swoją pracę, staram się wypełniać należycie wszystkie swoje obowiązki, jednak wciąż czuję, że moje miejsce w pracy jest zagrożone. Bardzo proszę o jednoznaczne odpowiedzi na moje pytania. Z góry serdecznie dziękuje i oczekuję szybkiej odpowiedzi.


Mgr Monika Dobrowolska

Kontakt: e-mail monika_dobrowolska@wp.pl
Fax: 701-82-74
monikadobrowolska
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość