Nauczyciel zatrudniony w zastępstwie a zasiłek macierzyński

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Postprzez ivonn » Cz, 15 lip 2004, 09:32

A ja znalazłam coś takiego:

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Rozwiązanie umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo umożliwia pracodawcom elastyczne zatrudnianie nowych osób na czas nieobecności w pracy stałych pracowników.
Umowę na zastępstwo wprowadził art. 25 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Umowa na zastępstwo może być więc zawarta wówczas, gdy dany pracownik jest z przyczyn usprawiedliwionych nieobecny w pracy przez okres przewidywany przez pracodawcę (np. przez okres 2 miesięcy z powodu konieczności leczenia szpitalnego).
Umowa na zastępstwo została skonstruowana jako rodzaj umowy o pracę zawartej na czas określony. Wynika to wprost z jej definicji zawartej w art. 25 § 1 zd. 2 k.p., gdzie mowa jest o umowie na czas określony, obejmujący okres nieobecności innego pracownika. Sposób oznaczania czasu trwania tej umowy został uregulowany inaczej niż w typowej umowie na czas określony. W przypadku typowej umowy na czas określony, okres jej obowiązywania został oznaczony przez określenie końcowej daty trwania umowy (np. do 30 kwietnia) lub przez określenie czasu jej trwania (np. na 6 miesięcy). Natomiast w przypadku umowy na zastępstwo czas ten ustala się przez wskazanie, że jest ona zawarta do momentu ustania nieobecności pracownika, którego dotyczy zastępstwo. Strony powinny dokładnie w umowie wskazać, o zastępstwo którego pracownika chodzi (np. na czas nieobecności Jana Kowalskiego), gdyż umowa ta pozwala na zatrudnienie nowego pracownika w miejsce nieobecnego, dokładnie na czas nieobecności tego pracownika.
• Upływ terminu
Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo następuje wskutek upływu czasu, na jaki została ona zawarta. Ponieważ jest ona zawierana na czas nieobecności danego pracownika, jej rozwiązanie następuje równocześnie z momentem ustania nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Skutek ten następuje niejako samoistnie, bez potrzeby składania przez strony dodatkowych oświadczeń. Zatem z chwilą zgłoszenia się z powrotem do pracy pracownika, którego miała zastępować osoba zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo, umowa ta przestaje wiązać strony, a pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy.
PRZYKŁAD
Adam Z. został zatrudniony w Przedsiębiorstwie X na podstawie umowy o pracę na czas nieobecności w pracy Leokadii S., która na skutek wypadku samochodowego znalazła
się w szpitalu. Przewidywany okres jej nieobecności wynosił kilka miesięcy. Po upływie 5 miesięcy leczenia Leokadia S. zgłosiła w Przedsiębiorstwie X swoją gotowość do pracy. Było to 12 lutego 2004 r. Z tym dniem zakończył się stosunek pracy Adama Z., któremu Przedsiębiorstwo X wydało świadectwo pracy.
• Wypowiedzenie
Umowa o pracę na zastępstwo jest rodzajem umowy o pracę na czas określony, więc jej rozwiązanie powinno nastąpić dopiero z chwilą ustania usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, którego dotyczy zastępstwo. Taka sytuacja może być jednak niekorzystna dla pracodawców, zwłaszcza gdy nieobecność zastępowanego pracownika jest długa. Gdyż w takiej sytuacji byliby oni pozbawieni możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który nie spełnia ich oczekiwań. Dlatego istotne znaczenie praktyczne ma możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na zastępstwo za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron. Możliwość tę wprowadzono od 1 stycznia 2004 r. ustawą z 14 listopada 2003 r. (DzU nr 213, poz. 2081) nowelizującą Kodeks pracy. Ustanowiono dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieobecności w pracy innego pracownika za wypowiedzeniem wynoszącym 3 dni robocze (art. 331 k.p.). Oznacza to, że obecnie każda umowa o pracę zawarta na zastępstwo innego pracownika może być rozwiązana przez każdą ze stron za trzydniowym wypowiedzeniem. Jest to regulacja bardzo ułatwiająca rozwiązanie umowy na zastępstwo i pozwalająca pracodawcy na bardzo szybkie pozbycie się pracownika, który nie spełnia jego oczekiwań. Należy jednak podkreślić, że trzydniowy okres wypowiedzenia obejmuje tylko dni robocze, zatem nie wlicza się do tego okresu np. świąt czy niedziel, przypadających w czasie jego biegu.
PRZYKŁAD
Józef J. został zatrudniony przez spółkę X jako murarz na czas nieobecności w pracy innego murarza Zbigniewa S., który przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Ponieważ jednak Józef J. wykonywał pracę opieszale i niedokładnie, spółka X postanowiła rozwiązać z nim umowę o pracę. 9 stycznia 2004 r. (piątek) zostało mu wręczone wypowiedzenie umowy o pracę. Ponieważ sobota 10 stycznia 2004 r. była dla niego dniem roboczym, umowa o pracę rozwiązała się 12 stycznia 2004 r.
W razie zastosowania trzydniowego wypowiedzenia, rozwiązanie umowy nie musi następować w sobotę czy z końcem miesiąca. Wynika to z faktu, że nie ma tu zastosowania art. 30 § 21 k.p., przewidujący, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieobecności w pracy innego pracownika, któremu pracodawca złożył wypowiedzenie na mocy art. 331 k.p., nie przysługuje czas wolny na poszukiwanie pracy.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 37 § 1 k.p. dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują tylko w czasie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia.
• Klauzula umowna
Trzeba zauważyć, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo za wypowiedzeniem było możliwe tylko na mocy klauzuli umownej przewidującej rozwiązanie umowy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Dopuszczalność takiego rozwiązania umowy wynikała z art. 33 k.p. Pewne wątpliwości może budzić obecnie kwestia, ile powinien wynosić okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo, do której strony wprowadziły taką klauzulę. Innymi słowy, problematyczne może być określenie, czy wypowiedzenie w tym przypadku powinno wynosić 3 dni robocze czy dwa tygodnie? Otóż należy przyjąć, że w takim przypadku okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien wynosić dwa tygodnie. Wynika to z faktu, że strony umowy o pracę mogą do niej wprowadzić rozwiązania bardziej korzystne dla pracownika niż to wynika z przepisów prawa pracy i wówczas postanowienia te będą miały zastosowanie dla łączącego je stosunku pracy (art. 18 § 1 k.p.). Natomiast dwutygodniowy okres wypowiedzenia jest z pewnością postanowieniem bardziej korzystnym dla pracownika niż trzydniowe wypowiedzenie wynikające z art. 331 k.p.
PRZYKŁAD
Joanna S. została zatrudniona 12 grudnia 2003 r. na podstawie umowy o pracę na zastępstwo na czas nieobecności w pracy Roberta K., którą przewidywano na okres 8 miesięcy. W umowie o pracę zamieszczono zapis, że umowa ta może ulec rozwiązaniu za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponieważ pracodawca nie był zadowolony z pracy Joanny S., wypowiedział jej umowę o pracę 5 stycznia
2004 r., przyjmując, że obowiązuje trzydniowy okres wypowiedzenia. Joanna S. wniosła wówczas powództwo do sądu pracy, dochodząc odszkodowania z powodu naruszenia przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Sąd uwzględnił jej powództwo i zasądził na jej rzecz odszkodowanie, przyjmując, że pracodawca zastosował niewłaściwy okres wypowiedzenia.
Jeżeli strony zamieściły w umowie o pracę na zastępstwo zapis przewidujący dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy i pracodawca chce obecnie dokonać usunięcia tego zapisu, to powinien albo porozumieć się z pracownikiem i zawrzeć aneks do umowy zmieniający jej treść w tym zakresie, albo zastosować wypowiedzenie zmieniające i wypowiedzieć umowę w tej części (art. 42 k.p.).
• Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
Umowy o pracę na zastępstwo mogą być także rozwiązywane bez wypowiedzenia w przypadkach ogólnie przewidzianych w prawie pracy. Chodzi tu więc o możliwości ich rozwiązywania bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych przez pracownika, określonych w art. 52 k.p. (np. z powodu rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych) oraz z przyczyn przez niego niezawinionych na podstawie art. 53 k.p. (np. z powodu długiej choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku). Również pracownik może rozwiązać umowę zawartą na zastępstwo w sposób natychmiastowy. Może to nastąpić w sytuacjach określonych w art. 55 k.p., np. gdy pracodawca nie wypłacił należnego wynagrodzenia, a opóźnienie j est znaczne (np. jeden miesiąc).
Artykuł opublikowany w: Serwis Prawno-Pracowniczy 14/2004
ivonn
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez justapl » Cz, 15 lip 2004, 11:54

No to teraz wszystko jasne. Umowa jest w porządu. Dziękuję Ivonn i Marcinie. Bardzo mi pomogliście.

No to chyba mam tylko dwa wyjścia z tej sytuacji:

albo urodzę jeszcze w sierpniu, może dzidzia się pospieszy ;) ,

albo znajdę zatrudnienie od 1 września. No i teraz pytanie: czy gdyby zatrudnił mnie mój mąż od 1 września, mógłby się ktoś o to przyczepić? Czy mogłabym iść od razu na l-4, czy też muszę coś jednak przepracować?
justapl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 15 lip 2004, 13:12

A czy mąż prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, czy w jakiś innej formie prawnej ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ivonn » Cz, 15 lip 2004, 13:22

Jeśli twój mąż prowadzi działalność gospodarczą to może zgłosić Cię do ubezpieczenia jako osobę współpracująca- art. 8 ust 2. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 - dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.
Minimalna podstawa wymiaru składek dla osób współpracujących jest taka sama jak dla prowadzących dział. gospodarczą.
ivonn
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez justapl » Cz, 15 lip 2004, 13:57

Tak, tak prowadzi firmę
justapl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości