Dowód z emaila

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Dowód z emaila

Postprzez Ala » Pn, 9 maja 2005, 15:28

Sprawa cywilna o zapłatę za usługę pośrednictwa w sprzedaży.
Pozwany o zapłatę twierdzi, że powód nie udowodnił wykonania usługi. Co dziwne- nie twierdzi, że usługa nie została wykonana- upiera się, że wykonanie nie zostało przez powoda udowodnione.
Potwierdzenie wykonania usługi pozwany przysłał powodowi emailem. Ta wiadomość jest na serwerze Onetu.
Czy można tego emaila jakoś wykorzystać? Jeżeli można, to jak?

Autentyczność wydruku emaila pozwany kwestionuje. W sprzeciwie od nakazu zapłaty pisze, że nie zna skali modyfikacji treści tej wiadomości i dlatego zaprzecza zawartym w treści wiadomości oświadczeniom. Pisze też, że według niego wydruk taki nie może być dowodem w sprawie bo jest dowodem tylko tego, że kartka na której wydrukowano tę wiadomość nie jest czysta. Dowcipniś jakiś ;)

Analizując treść emaila i źródło wiadomości można udowodnić, że wykonanie usługi zostało przez nadawcę potwierdzone i że email został wysłany z łącza internetowego założonego w domu pozwanego.
Email jest podpisany imieniem i nazwiskiem pozwanego ale bez podpisu elektronicznego oczywiście, został nadany z konta poczty elektronicznej, które ma on wydrukowane na wizytówce. Informacje zawarte w tej wiadomości wykluczają że wiadomośc wysłał ktoś przypadkowy albo przypadkiem do mnie. Usługa jest jednoznacznie zidentyfikowana.

Jak wykorzystać tego emaila przeciwko pozwanemu żeby sąd uznał go za wiarygodny dowód?
Ala
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 maja 2005, 18:20

M.zd., e-mail nie może być dowodem w sądzie. Z uwagi na brak własnoręcznego podpisu, nie jest on bowiem dokumentem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 maja 2005, 18:27

Zobacz też wypowiedź Darka.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 10 maja 2005, 18:00

M.zd., e-mail nie może być dowodem w sądzie. Z uwagi na brak własnoręcznego podpisu, nie jest on bowiem dokumentem.


Zgadzam się że to nie jest dokument w rozumieniu prawa cywilnego ale nie odrzucałbym go jako dowodu.
Jak mawiał jeden z moich patronów: "wszystko wszystkim można udowodnić"
Inna rzecz czego taki wydruk dowodzi i jaka jest jego realna wartość, niemniej jednak jako dopuszczalnego dowodu w procesie w trybie zwyczajnym bym go nie wykluczał
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Pt, 20 maja 2005, 17:48

Witam
Bez zajmowania stanowiska merytorycznego, ale jako głos w dyskusji:

Dowód z e-maila – trzy prawdy w dochodzeniu do prawdy
dr hab. Andrzej Adamski

(artykuł pochodzi z numeru 4 (61) kwiecień 04)Edukacja Prawnicza CH Beck

"(...) Warto więc przy tej okazji zwrócić uwagę na kilka prawniczych stereotypów myślowych na temat dowodu z e-maila i szerzej – dokumentu elektronicznego. Wobec nieubłaganej perspektywy coraz częstszego wykorzystywania tego rodzaju dowodów w postępowaniu sądowym i pozasądowym, dobrze jak najszybciej przyjąć do wiadomości trzy prawdy na ich temat.

Pierwsza ma znaczenie fundamentalne i dla przytłaczającej większości polskich prawników jest oczywista. Głosi ona, że na gruncie obowiązujących w naszym systemie prawnym zasad: prawdy materialnej i swobodnej oceny dowodów - e-maile i inne dokumenty elektroniczne są takimi samymi dowodami, jak każde inne, a mówienie o ich procesowej dopuszczalności bądź niedopuszczalności to ewidentne nieporozumienie, będące symptomem ulegania wpływom obcej kultury prawnej i związanej nią formalnej teorii dowodów.

Druga z prawd, która nie jest już tak oczywista ani powszechnie akceptowana w środowisku prawniczym brzmi: nie istnieje nic takiego, jak oryginał i kopia dokumentu elektronicznego. Powstałe w świecie dokumentów papierowych pojęcia "oryginału" i "kopii", tracą rację bytu w świecie technologii cyfrowej. Stereotyp "oryginału" i "kopii" jest jednak silnie zakorzeniony w świadomości prawników. Zdarza się, że niektórzy prokuratorzy, obrońcy i sędziowie domagają się okazania oryginału dokumentu elektronicznego, uznając jego wydruk za mało użyteczną dla celów dowodowych kopię.

Sprawa Rywina pokazuje, że błędnie artykułują swoje zastrzeżenia i zamiast doszukiwać się różnic między oryginałem i kopią, powinni dążyć do ustalenia czy zapis elektroniczny nie był przedmiotem modyfikacji. Ta konstatacja prowadzi z kolei do mało znanej prawnikom prawdy nr 3: fachowe zabezpieczenie danych cyfrowych do celów procesowych powinno polegać na klonowaniu nośnika (ang. disk image).3 Metoda ta wyklucza jakiekolwiek modyfikacje danych. Daje tym samym pełne gwarancje integralności zgromadzonego przy jej pomocy materiału dowodowego, co w praktyce uniemożliwia sensowne kwestionowanie jego wiarygodności przed sądem. Współczesna technika pozwala zatem spełnić postulat niepodważalności dowodu. Dobrze o tym wiedzieć - szczególnie, gdy jest się prawnikiem."

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Darek » Pn, 23 maja 2005, 13:15

Wiadomość email przechowywana na serwerze pocztowym profesjonalnego ISP może być przedmiotem dowodu.
W szczególności przeprowadzając dowód z opinii biegłego z zakresu informatyki ustalić można treść tej wiadomości i drogę którą przebyła od zakończenia sieciowego nadawcy do serwera pocztowego odbiorcy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » Pn, 23 maja 2005, 14:26

Ale jeśli dostęp do komputera ma więcej niż jedna osoba, to już nie jest dowód. Dlatego stworzono coś takiego jak podpis elektroniczny, bez którego w zasadzie żaden dokument przesłany drogą elektroniczną nie jest ważny.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 24 maja 2005, 19:23

Ccicci, nie tylko osoby przesyłają wiadomości pocztą elektroniczną. Również systemy informatyczne generują różnego rodzaju wiadomości (np. oprogramowanie sklepów internetowych generuje i automatycznie wysyła potwierdzenie złożenia zamówienia).
Nikt tu nie twierdzi, że email jest dokumentem. Rozważania dotyczą tego, czy może być on dowodem i moim zdaniem może.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość