pojęcie "cały majątek" w testamencie

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

pojęcie "cały majątek" w testamencie

Postprzez pit-r » Cz, 3 mar 2005, 10:13

Mój dziadek tydzień przed śmiercią zapisał w testamencie "cały majątek" (bez podawania co wchodzi w jego skład) bratu mojej mamy. Dziadek miał prawo użytkowania połowy części domu i pozostałych budynków (pod działalność gospodarczą) do czasu swojej śmierci. W/w budynki i dom należały do mojej mamy (wpis do ksiąg wieczystych). W tym momencie testament się uprawomocnił i brat mojej mamy chce zabrać takie rzeczy jak np.kaloryfery, czy drzwi uchylne od garażu, twierdząc, że ich zakup finansował jego ojciec i nie są one częścią budynków. Czy jego postępowanie jest zgodne z prawem?
pit-r
 

Postprzez Dredd » Cz, 3 mar 2005, 18:52

Mój dziadek tydzień przed śmiercią zapisał w testamencie "cały majątek" (bez podawania co wchodzi w jego skład)
.

Nie musiał podawać

brat mojej mamy chce zabrać takie rzeczy jak np.kaloryfery, czy drzwi uchylne od garażu, twierdząc, że ich zakup finansował jego ojciec i nie są one częścią budynków. Czy jego postępowanie jest zgodne z prawem?


Najprawdopodobniej nie, bo co do zasady kaloryfer, drzwi itp. z momentem wbudowania ich w dom stały się własnością właściciela domu.
Pozostają ewentualnie do rozliczenia między stronami tzw. nakłady jakie dziadek w ten sposób uczynił. Czyli brat może ewentualnie dochodzić od właściciela domu zwrotu równowartości poczynionych przez dizadka nakładów a nie może samowolnie wynosić części domu.
Choćkwestia zwrotu wartości nakładów jest jeszcze uzależniona od tego czy dziadek i właścicielka domu nie poczynili w tej kwestii jakichś innych ustaleń jeszcze za życia dziadka (nakłady równie dobrze mogły być np. darowizną)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości