czy przy testamencie pzreprowadza się sprawę spadkową ?

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

czy przy testamencie pzreprowadza się sprawę spadkową ?

Postprzez karabasz39 » Cz, 13 mar 2003, 21:52

bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu nast. problemu...znajome rodzeństwo zostało ustanowione jedynymi spadkobiercami mieszkania, w którym obecnie mieszka ich ojciec ( testament potwierdzony jest u notariusza ).
czy prawdą jest, że po śmierci ojca - jego dzieci - pomimo tego testamentu - będą musieli przeprowadzić sprawę spadkową ? czy ojciec może sprzedać mieszkanie bez zgody dzieci?( chyba im się należy tzw. zachowek po matce, bo mieszkanie było wspólną własnością obojga rodziców).
karabasz
karabasz39
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 13 mar 2003, 22:46

znajome rodzeństwo zostało ustanowione jedynymi spadkobiercami mieszkania, w którym obecnie mieszka ich ojciec ( testament potwierdzony jest u notariusza ).
czy prawdą jest, że po śmierci ojca - jego dzieci - pomimo tego testamentu - będą musieli przeprowadzić sprawę spadkową ?


Tak - wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

czy ojciec może sprzedać mieszkanie bez zgody dzieci?( chyba im się należy tzw. zachowek po matce, bo mieszkanie było wspólną własnością obojga rodziców).


Jakie było dziedziczenie po zmarłej matce - testamentowe czy ustawowe, oraz jaki status prawny miało mieszkanie ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

mieszkanie...

Postprzez karabasz39 » Cz, 13 mar 2003, 23:09

panie marcinie - dzięki za odpowiedź ( faktycznie - sprawa o nabycie spadku...) . spadek po matce był ustawowy ( na pewno nie notarialny ), a mieszkanie ? jest własnościowe, a status ? a jaki może być?
karabasz.
karabasz39
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 13 mar 2003, 23:23

a mieszkanie ? jest własnościowe, a status ? a jaki może być?


No właśnie - prawo własności czy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego ? To dość istotna różnica ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

to drugie...

Postprzez karabasz39 » Cz, 13 mar 2003, 23:31

panie marcine - to drugie. ( właśnie się dowiedziałem )
i co? bardzo źle? :-)
karabasz
karabasz39
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 14 mar 2003, 14:48

Jeśli mamy do czynienia ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i spadkobraniem ustawowym, to wszyscy dziedziczący nabyli prawo do tego lokalu w częściach ułamkowych. Jeśli prawo do tego lokalu należało do obojga małżonków, to oczywiście dziedziczenie dotyczy tylko części po zmarłej matce.
Zastosowanie znajdą tu przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27, z późniejszymi zmianami: szczególnie istotna jest ostatnia nowelizacja, która ukazała się w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2058).

Art. 17 [2]

1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.

2. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni.

3. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany. Dopóki prawo to nie wygaśnie, zbycie samego wkładu jest nieważne.

4. Umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wypis tego aktu notariusz przesyła niezwłocznie spółdzielni.

5. Zbycie prawa do części lokalu jest nieważne.

6. Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozostałym współuprawnionym z tytułu własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu. Umowa zbycia ułamkowej części własnościowego prawa do lokalu zawarta bezwarunkowo albo bez zawiadomienia uprawnionych o zbyciu lub z podaniem im do wiadomości istotnych postanowień umowy niezgodnie z rzeczywistością jest nieważna.

Art. 17 [9]:

1. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni, w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela.

2. W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 14 mar 2003, 17:08

Jeśli mamy do czynienia ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i spadkobraniem ustawowym, to wszyscy dziedziczący nabyli prawo do tego lokalu w częściach ułamkowych.


Znaczenie może mieć jeszcze data śmierci matki - bo jeśli zmarła ona kilka lat temu to mogło obowiązywać jeszcze stare prawo spółdzielcze nakazujące wskazanie jednego spadkobiercy mieszkania pod rygorem wygaśnięcia prawa do lokalu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 14 mar 2003, 18:56

Znaczenie może mieć jeszcze data śmierci matki - bo jeśli zmarła ona kilka lat temu to mogło obowiązywać jeszcze stare prawo spółdzielcze nakazujące wskazanie jednego spadkobiercy mieszkania pod rygorem wygaśnięcia prawa do lokalu.


Chodzi zapewne o art. 228 Prawa spółdzielczego, w brzmieniu obowiązującym do 1999r. (zwłaszcza § 3):

§ 1. W razie śmierci członka spadkobierca powinien, w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, przedstawić stwierdzenie nabycia spadku, a jeżeli postępowanie sądowe o to stwierdzenie nie zostało zakończone w tym terminie, złożyć dowód jego wszczęcia. Jeżeli spadkobierców jest kilku, powinni oni ponadto, w terminie trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wskazać spadkobiercę, któremu własnościowe prawo do lokalu przypadło w wyniku działu spadku, lub przedstawić dowód wszczęcia postępowania o dział spadku. W tym ostatnim wypadku wskazanie spadkobiercy powinno nastąpić w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia postępowania działowego.

§ 2. Spadkobierca nie będący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską wraz ze stwierdzeniem nabycia spadku, a gdy spadkobierców jest kilku - wraz z dowodem, że przypadło mu własnościowe prawo do lokalu na mocy działu spadku.

§ 3. W razie niedopełnienia czynności przewidzianych w paragrafach poprzedzających lub odmowy przyjęcia spadkobiercy w poczet członków spółdzielni, prawo do lokalu wygasa.

§ 4. W razie śmierci jednego ze współmałżonków, którym wspólnie przysługiwało prawo do lokalu, oraz w wypadku zapisu prawa do lokalu, przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio.


Art. 228 § 3 został uznany za sprzeczny z Konstytucją RP wyrokiem TK z dnia 25 lutego 1999 r., K. 23/98.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 17 mar 2003, 17:31


Art. 228 § 3 został uznany za sprzeczny z Konstytucją RP wyrokiem TK z dnia 25 lutego 1999 r., K. 23/98.



Faktycznie o to mi chodziło - i przyznam że umknęło mojej uwadze to orzeczenie TK :)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: czy przy testamencie pzreprowadza się sprawę spadkową ?

Postprzez tequila30 » N, 4 mar 2012, 01:52

Witam
Sprawa jest taka moja babcia kilkanaście lat temu sporządziła testament w którym przepisała całą nieruchomość tj.dom jednorodzinny+działka na moją mamę.Miała kilkoro dzieci z czego jeden miał zapewniony dom przekazany przez jej ojca w ym momencie tam sprawy zostały przeprowadzone po jego śmierci i podzielone na 3 córki tam był tylko sporządzon testament z dziadka na wnuka nic więcej.Następny syn zmarł bezdzietnie.Moja mama ma jeszcze brata,który otrzymał od babci wsparcie finansowe przez kilka lat babcia min sfinansowała mu ślub i wesele.. W każdym bądz razie zostało ich dwóch on w tym momencie zamieszkuje w domu,który został przerobiony z budynków na tej działce.Babcia jeszcze żyje.Czy jeśli teraz moja mama chciałaby przeprowadzić sprawę aby uzyskać akt własności i odpis księgi wieczystej to teraz musi spłacić tego brata[podkreślę ,że jest pobudowany w pełni nie legalnie nie ma żadnmego zezwolenia ani żadnej mapy geodezyjnej na ten jego"dom].
Co dokłądnie trzeba zrobić,żeby się go pozbyć? i Jak?C
tequila30
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 4 mar 2012, 01:40


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron