sprzedaż mieszkania - podatek

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

sprzedaż mieszkania - podatek

Postprzez mbik » Śr, 17 lis 2004, 19:30

czy dobrze rozumiem:
jeżeli sprzedam mieszkanie przed upływem 5lat od daty jego nabycia (art.8 ust.1 pkt. 8 lit a uopdoof), to muszę zapłacić 10% pod. doch. od ceny sprzedaży (art. 28 ust.2)???

I przychód mogę obniżyć tylko o koszty odpłatnego zbycia = koszty transkacji (art.19 ust.1)? Nie ma znaczenia za ile mieszkanie to kupiłem - mogę przecież sprzedawać ze stratą?

Jedynym wyjściem jest zakup kolejnej neruchomości w ciągu 2lat lub ... odczekanie do upływu lat 5 od daty zakupu?

A może ww. dotyczy tylko działalności gosp (art.10 ust.3):
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Tak sugeruje mi brak słowa TAKŻE na pocz. ww. przepisu.
???
mbik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aspro » Cz, 18 lis 2004, 10:12

Tak jest rzeczywiśćie
OSobiście przez to przechodziłem. Sprzedałem mieszkanie po roku od jego zakupu, napisałem oświadczenie do US że w ciągu 2 lat uzyskane ze sprzedaży pieniądze zainwestuje w kolejne mieszkanie. No i zainwestowałem tyle że spóźniłem sie o jeden miesiąc (następne kupiłem po 25 miesiącach), no i niestety musiałem zapłącić zaległy podatek wraz z odsetkami za 2 lata i 1 miesiąc. :(
Aspro
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mbik » Cz, 18 lis 2004, 13:51

ale co z ust.3 - czy rzeczywiście należy go traktować, jako rozwinięcie przepisów wcześniejszych? czyli opodatkowana jest prywatna sprzedaż mieszkania, A TAKŻE sprzedaż w ramach prowadzonej dz. gosp.?

miałem $, wydałem je kupując mieszkanie, po jakimś czasie sprzedaję je po tej samej cenie - gdzie tu dochód, czyli wzbogacenie? a przecież podatek jest DOCHODOWY.
mbik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości