darowizna z zagranicy na kupno mieszkania w PL

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

darowizna z zagranicy na kupno mieszkania w PL

Postprzez misiab » Cz, 12 kwi 2012, 06:01

Witam
Mam pytanie odnośnie darowizn.
Moja mama i rodzeństwo na stałe mieszkają w Niemczech (jednak mają tylko obywatelstwo Polskie, ale meldunek tylko w Niemczech)
Ja z narzeczonym po zawarciu małżeństwa chcemy kupić mieszkanie i tu pada moje pytanie, jak wyglądałaby darowizna np w Euro od mamy czy brata na cel mieszkania? Mówimy o kwocie 25tys euro (około 100tys zł)
Może ktoś się orientuję jak to jest w Niemczech z opodatkowaniem takiej darowizny.
Jeśli się nie mylę to ja jako obdarowana poniose nie zapłącę podatku jeśli dostosuję się do art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Wybaczcie już się sama w tym wszystkim pogubiłam. Czy obdarowujący będzie sprawdzany skąd posiada pieniądze na darowiznę (w niemczech lub przez polski urząd?)

I lepiej zrobić to przez notariusza, czy zwykłą umowę miedzy sobą i zgłosić do US?

Wspomnę jeszcze, że moja mama nie mieszka w polsce, ale dostaje tam jeszcze na siebie i 2dzieci rentę po zmarłym mężu (wpływa na jej Polskie konto, ale nie rozlicza się z tego w podatkach) to czy nasz kochany fiskus może wezwać ją do udokumentowania skąd ma na tą darowiznę? Czy nie mają prawa tego robić skoro jest zameldowana w Niemczech i z podatku rozlicza się również w Niemczech?

Nawet nie wiem do kogo zwrócić sie po stronie Niemieckiej, żeby nie narobić mamie problemów, że przekaże mi tą darowiznę, a później sama będzie musiała tłumaczyć się skąd co i jak.. ;/
misiab
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 12 kwi 2012, 05:56

Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron